پنج بخش از کسب‌وکار شما که پیش از سال جدید نیاز به بازبینی دارد

ارزیابی عملکرد و هدف‌گذاری برای سال جدید
20 مارس, 2016
بازنگری کسب‌وکار
شش راه ساده برای مجاب کردن مشتریان به بازنگری کسب‌وکار شما
22 مارس, 2016
نمایش همه

پنج بخش از کسب‌وکار شما که پیش از سال جدید نیاز به بازبینی دارد

دو روز از آغاز سال جدید گذشته اما هنوز دیر نشده!!! در فرهنگ ما بازه زمانی تعطیلی برای سال جدید ۱۳ روز است و اگر قبل از شروع سال اقدام به بازبینی بخش‌های مهم کسب‌وکارتان نکرده‌اید . . .  این مدت باقی‌مانده از تعطیلات بهترین فرصت است.امیدواریم که سال گذشته سال موفقیت‌آمیزی برای شرکت شما و باانرژی مناسب وارد سال جدید شده باشید. در ادامه باهم نکاتی را مرور می‌کنیم که پیش از پایان تعطیلات (شروع رسمی دوباره کسب‌وکار در سال جدید) باید آن‌ها را مرور بازنگری قرار دهید:

 

۱- پاک کردن حساب‌های قبلی

مطمئنا شما می‌خواهید تمامی حساب‌وکتاب‌های مربوط به سال پیش یا هر کاری ناتمام را به پایان برسانید. پس اگر کاری مشابه این موارد از قبل از سال باقی‌مانده که هنوز انجام نداده‌اید، در اولین فرصت پس از اتمام تعطیلی حتماً به آن رسیدگی کنید. مطمئن شوید که تمام هزینه را وارد حساب‌ها کرده‌اید و همه حساب‌ها به‌طور کامل ثبت و طبقه‌بندی‌شده‌اند. اگر این ثبت و ضبط این حساب‌ها به بعد از سال موکول شود، برای رسیدگی امور مالیات و … با مشکلات بسیار زیادی روبرو می‌شوید.

 

۲- بازنگری عملکرد

بلافاصله بعد از تکمیل شدن حساب‌ها و دفاتر، می‌توانید به بازنگری و ارزیابی عملکرد کسب‌وکار خود در طی سال گذشته بپردازید. میزان درآمد را موردبررسی قرار دهید. سعی کنید آن را به هر نحوی که تصور می‌کنید برای شما مناسب‌تر است، خردکنید. می‌توانید آن را بر اساس خط تولید، بر اساس شغل، بر اساس مشتری، بر اساس منطقه جغرافیایی یا حتی بر اساس نماینده فروش و بازاریابی خردکرده و سپس مورد ارزیابی قرار دهید. همین کار را برای هزینه‌ها، حاشیه سود و سود خالص و . . .  انجام دهید.

چه اهدافی داشتید؟ آیا به تمام اهداف خود که لیست کرده بودید، دست‌یافتید؟ آیا یک خط محصول جدید راه‌اندازی کردید؟ وارد یک منطقه جغرافیایی جدید شدید یا یک دوره آموزشی جدید را تکمیل کردید؟ اگرنه، نیاز به اجرای تغییراتی در برنامه خودتان دارید؟ برای رسیدن به اهداف بر چه مواردی باید بیشتر تمرکز داشته باشید؟

 

کسب‌وکار

 

۳- بازنگری روابط خارج سازمانی

احتمالاً ارتباطات مهمی با فروشندگان، شرکا تجاری و مشتریان دارید. این فرصت خوبی برای بازبینی آن دسته روابط خودتان که برای موفقیت لازم و ضروری است، می‌باشد. آیا کسب‌وکار شما چیزهایی که از این روابط لازم دارید را کسب کرده است؟ آیا باید برخی از این روابط را قطع کنید یا اینکه چه تغییراتی باید در آن‌ها به وجود بیاورید تا منافع حاصل از آن‌ها برای شرکت شما افرایش یابد؟

شاید عجیب به نظر برسد، اما باید همچنین از خودتان بپرسید آیا این شرکا، مشتریان و فروشندگان شما از این رابطه سودی دریافت می‌کنند؟ مطمئنا اگر آن‌ها سودی از این رابطه دریافت نکنند، آن‌ها هم تمایلی به ادامه این رابطه با شما ندارند و آن را به‌زودی به پایان می‌رسانند. رابطه تجاری همیشه برای ادامه داشتن باید به‌صورت دوطرفه سودآور باشد.

 

۴-بازنگری کارکنان

این دوره همچنین به‌طور سنتی موقعیتی مناسب برای بازبینی و ارزیابی عملکرد کارکنان شماست. هرچند که شخصاً اعتقاددارم که کارکنان باید در بازه‌های کوتاه‌تری نسبت به بازه یک‌ساله از شما بازخورد دریافت کنند، اما باید توجه داشته باشید که ارزیابی عملکرد آن‌ها به‌طور یک‌ساله و تصمیم‌گیری در مورد آن اصلاً درست نیست و باید عملکرد آن‌ها را در رابطه با اهداف قابل‌اندازه‌گیری کوتاه‌مدت مورد ارزیابی قرار داده و در رابطه با آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. بااین‌وجود، اگر چنین کاری تاکنون انجام نداده‌اید، پس حتماً سعی کنید در این بازه به‌صورت کیفی عملکرد آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید.

 

۵- بازنگری خودتان

در ادامه باید قدمی به عقب برداشته و عملکرد خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. در برابر اهداف خود چه عملکردی داشتید؟ برای بهبود عملکرد خود باید چه اقداماتی انجام دهید؟ آیا کتابی می‌شناسید که نیاز به خواندن آن داشته باشید؟ نیاز به شرکت در یک دوره آموزشی دارید؟ آیا نیاز به استخدام یک مربی اجرایی (مشاور) دارید؟ استفاده از یک مربی یا مشاور در صورت نیاز نشان‌دهنده ضعف شما نیست، بلکه نشان‌دهنده هوش و آگاهی شما ز خودتان است.

این فرصت کوتاه، فرصتی برای ارزیابی عملکرد و جایگاه خودتان است و بهترین فرصت برای برنامه‌ریزی برای سال آینده!!! آن را از دست ندهید.

 

برچسب ها: بازنگری کسب‌وکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *