چرا بسیاری از شرکت ها در برند سازی دچار اشتباه می شوند؟
13 آگوست, 2014
بازار درمانی یا بازاریابی؟
13 آگوست, 2014
نمایش همه

۶ گام برای بازتعریف برند در سال ۲۰۱۴

دنیای امروز مملو از برندهای گوناگون با ادعاهای بسیار و لوگوهای متنوع است. چگونه در این شرایط برند خود را در سال جاری برجسته نگه دارید؟
اگر می خواهید تعریف مجددی از برند سازمان خود در سال ۲۰۱۴ داشته باشید، در اینجا ۶ گام مهم که می تواند به شما در انجام این کار کمک کند را مورد اشاره قرار می دهیم. روندها در بازار مدام بالا و پایین می روند، اما این ۶ گام همواره کمک کننده هستند.

۱) با “چه” و “چرا” شروع کنید
اگر از ۱۰۰ بازاریاب حرفه ای برای تعریف “برند” سوال کنید، ۱۰۰ پاسخ متفاوت دریافت می کنید. برخی معتقدند برند همان شهرت است، برخی دیگر آن را به عنوان لوگو می شناسد و … البته این تعاریف اشتباه نیستند، اما جان کلام را بیان نمی کنند، چرا که آنها تنها از یک منظر بیرونی نگریسته شده اند.
برای شروع فرآیند تعریف برند باید به دو پرسش مهم “چه کاری انجام می دهم؟” و “چرا انجام می دهم؟”، پاسخ دهید. هدف اصلی و ادعای شرکت این است که همه جا، دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و به صورت یک کل هماهنگ، تمام سازمان داخلی و بیرونی شرکت شما را شکل می دهد.
۲) درک نقش تعهد دهندگان، و مجریان پیمان ها و صاحبان قدرت
هنر واقعی یک برند، پایبندی به تعهدات است و این مسئولیت همه افراد در شرکت است. روزگار این که برند منحصر به بازاریابی باشد، گذشته است. کارکنان در فروش، عملیات، خدمات به مشتریان و توسعه باید از افرادی باشند که خود را ملزم به اجرای تعهداتش می کنند. البته نباید از نقش مدیریت ارشد در زمینه مشارکت و احساس تعلق به شرکت غافل شد.
۳) تحقیقات خود را بر داخل و خارج سازمان خود متمرکز کنید
تعهدی که می دهید باید بر مبنای قابلیت های درونی سازمان تان و نیازهای مشتریان باشد. بازاریابان در آگاهی از نیاز های مشتریان خبره هستند اما درک توانایی درونی شرکت نیز بسیار حیاتی است. شما باید این تحقیقات داخلی را در قالب مصاحبه و نظر سنجی از کارکنان تان کسب کنید. در واقع، کارمندان شما می توانند به نوعی بازتاب صدای مشتریان تان باشند.

۴) برجسته باشید
اگر می خواهید در میان خیل عظیم برندهای متنوع دنیای امروز تعامل منحصر به فردی با مشتریان داشته باشید، باید به نوعی خود را متفاوت و برجسته کنید. یعنی در صنعت برای خود جای مستحکمی را مستقر کنید. تعریفی از خود و اهداف تان داشته باشید و به طراحی به عنوان یک ابزار راهبردی فکر کنید.
۵) قبل از قبول هر گونه تعهد، به نحوه انجام آن فکر کنید
از لحاظ تاریخی، برنامه های تغییر در برند، شامل توسعه راهبردها و ارتباط آن با مخاطبان است. با این حال، بهترین سازمانها، آنهایی هستند که نقش مهم ارتباطات درونی و آموزش را تشخیص می دهند. بنابر این، برقراری ارتباط با کارکنان گام اول است و در گام بعدی باید از آگاهی کارکنان نسبت به تعهداتشان، اطمینان حاصل کرد. برای این اطمینان، می توان از فرآیندی به نام “تاخیر در انجام درخواست”، برای سنجش تجارب مصرف کننده گان از نحوه عمل کارکنان در پایبندی به تعهدشان، استفاده کرد.
۶) بلند مدت بیاندیشید
اگر تغییرات راهبردی می خواهید اعمال کنید، سه تا پنج ماه برای توسعه راهبردتان زمان می برد و سپس دو تا سه سال برای پیاده سازی آن. بنابر این، شما نیاز دارید تا برنامه تان را به صورت بلند مدت در نظر بگیرید.
باید به جذب، استخدام و آموزش کارکنانی که ارزش برند شما را به اشتراک می گذارند، بپردازید. این همچنین بدان معنی است که شما ممکن است مجبور به طراحی مجدد محصولات یا فرآیندها باشید. حتی ممکن است به ایجاد یا از بین بردن زیر ساخت های خاص و یا جایگزینی هنجارهای فرهنگی خاص در سازمان تان نیز بپردازید. شما همچنین باید به طور منظم، اینکه آیا شرکت شما به طور فزاینده به تعهدات خود پایبند است، و این که آیا وفاداری در میان مصرف کنندگان، اولویت برند است را مورد ارزیابی قرار دهید.
در دراز مدت، شما باید به طور مستمر نحوه تکامل برند را رصد کنید و آنرا همواره جدید نگه دارید. این تحول ممکن است نوع صورتبندی برند، تبلیغات و یا تجربه آنلاین اینترنتی را شامل شود. دیدگاه های درونی و بیرونی به برند را در برنامه های مربوط به بازتعریف برند بگنجانید. در واقع، حفظ اعتبار بلند مدت یک برند از برپایی آن مهم تر و سخت تر است، پس دقیق تر بدان بیاندیشید.

برچسب ها: بازتعریف برند, برندسازی دوباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *