تحقیقات بازار
1 نوامبر, 2014
گاهی هم باید مشتری را اخراج کرد!
2 نوامبر, 2014
نمایش همه

بازاریابی پست مدرن

بازاریابی پست‌مدرن از جنبش‌های فلسفی پست‌مدرن گرفته شده است که از ویژگی‌های اساسی این دوره عدم ثبات است و در آن دنیا مانند مجموعه‌ای از الگوهایی دیده می‌شود که دائما در حال تغییر هستند. بازاریابی پست مدرن یک دوره‌ی جدید در تبلیغات، برندینگ و تفکر استراتژیک است.
از قرن هیجدهم تا جنگ جهانی دوم دوره‌ی مدرنیته بود که در آن بر این باور بودند که دنیا بر پایه‌ی قوانینی اداره می‌شود که قابل پیش‌بینی هستند و این به یک اصل تبدیل شده بود. اما پس از جنگ جهانی دوم دوره‌ی پست مدرن مطرح شد. پست مدرنیسم بر این باور است كه بسیاری از ایده‌های اساسی مدرنیسم در رابطه با فرد، آزادی ، ساختار از حالت بنیادی و ثابت برخوردار نبوده ، بلكه اتفاقی و ناپایدار است.

 
رویکرد بازاریابی مدرن در مقابل پست مدرن:

 
رویکرد بازاریابی مدرن                               رویکرد بازاریابی پست مدرن
جهان واحد یا اکوسیستم تخت                   جهان چندمنظوره و اکوسیستم چند بعدی
ثابت، معین                                           سریع، زیرک
سنتی                                                 رسانه‌ی جدید
یک به چند                                            یک به یک
استاتیک                                              تعاملی همه‌جانبه
تائید برند/ ایجاد بازاریابی                           تائید مصرف‌کننده/ ایجاد بازاریابی
تعمیم گسترده                                       سفارشی سازی شخصی

 

 

بازاریابی پست مدرن همان بازاریابی سنتی و یا بازاریابی دیجیتال نیست. این بازاریابی در اثر تعاملات و پیشرفت‌های رسانه‌ای جدید ایجاد شده است. مصرف كنندگان ديگر به هيچ سبك و نام برندی پايبند نیستند و به شدت تنوع طلب شده‌اند، به تبع اين رخدادها ماهيت تحقيقات بازاريابي هم تغيير نموده و مصرف كننده تنها موجودي مشاهده شونده نيست بلكه خود عنصري تحقيق كننده به شمار مي رود و از موجود منفعل و تاثیرپذیر به موجودی تاثیرگذار تبدیل شده است. بازاریابی در طول تاریخ تغییرات زیادی را مشاهده کرده است. با بازاریابی پست‌مدرن یک ارتباط یک به یک بین انسان، کامپیوتر، صفحه کلید و تلفن همراه ایجاد شده است.

 
ویژگی‌ها:
براساس نوشته‌های بسیاری از مجلات تخصصی بازاریابی پست مدرن محدودیت‌های بسیاری از مدل‌های بازاریابی را مشخص ساخته است و به توسعه‌ی بسیاری از مدل‌ها کمک خواهد کرد. امروزه باید بازاریابان بر ویژگی‌های نمادین محصول متمرکز شوند زیرا این ویژگی‌ها هستند که برای مشتریان ارزش می‌آفریند. از ویژگی‌های بازاریابی پست مدرن می‌توان به این موارد اشاره کرد.
1) فرا واقعیت: فراواقعیت پست مدرن مفهوم ساختارگرایی مدرن را با چالش مواجه می‌کند، توجه صرف به واقعيت هاي موجود بازار و تلاش متمرکز براي رضايتمندي مشتري خاستگاهي در بازاريابي پست مدرن ندارد. اين عمل بدليل افزايش اهميت محصول نمادين در مقابل واقعيت خود محصول اتفاق افتاده است. دنياي نمادين بعنوان يك الگوي شبيه سازي شده با زنجيره هاي بي پايان از معاني در مقابل نمايش واقعيت ها در ديدگاه مدرنيسم قرار مي گيرد.
2) بخش‌بندی: مرتبط با تقسیم‌بندی بازار، هدف قرار دادن بازارهای کوچک و تخصصی.
3) وارونه شدن تولید و مصرف: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که نقش مصرف‌کننده و بازاریاب تغییر پیدا کند. زمانی است که مصرف‌کنندگان سفیران برند باشند و افکار و اعتقادات خود را با برند از طریق کانال‌های رسانه‌ای سنتی و غیرسنتی همسو کنند. به‌جاي ويژگي‌هاي كاربردي و عاطفي يك محصول، ويژگي‌هاي نمادين آن است كه براي مشتريان ارزش مي آفريند.
4) تمرکز زدایی از مصرف‌کننده: یکی از ویژگی‌های مصرف‌کننده‌ی دوره‌ی پست مدرن تنوع طلبی و شخصیت متفاوت آن‌ها است، به عبارت دیگر مصرف‌کننده‌های مشابه خواسته‌های متفاوتی دارند. بنابراین نمی‌توان بر یک گروه از مصرف‌کنندگان مشابه تمرکز کرد.
5) همجواری متضادها: این وضعیت اجازه می‌دهد تا مصرف‌کنندگان و مدیران برندها چشم‌انداز، لحن و غیره را تغییر دهند و در نتیجه قادر به ارائه‌ی تصویرهای مختلف و متضاد از خود باشند.
6) عدم تعهد: از دیگر ویژگی‌های مصرف‌کننده‌های این دوره عدم تعهد و نداشتن وفاداری به یک برند است.

 
به طور خلاصه بازاریابی پست مدرن بیان می‌کند که در عرصه‌ی بازاریابی و تبلیغات نباید خود را به ابزارها و امکانات مدرن محدود کرد، می‌توان از تمامی ابزارها و امکانات موجود بهره برد.

برچسب ها: پست مدرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *