صدای برند خود را تقویت کنید
19 می, 2014
بازاریابی / ماتریس بوستون
21 می, 2014
نمایش همه

بازاریابی و مشتری از نگاه مایکل پورتر

اگر بخواهیم کسب و کاری را بشناسیم، ابتدا باید هدف آن را مشخص کنیم و باید باور داشته باشیم که هدف یک کسب و کار چیزی نیست جز ایجاد مشتری.

به عبارت بهتر این مشتری است که لزوم ایجاد یک کسب و کار را مشخص می کند. اوست که بابت محصول و یا خدماتی که ما در کسب و کارمان ارائه می دهیم پول پرداخت می کند. آن محصولی یا خدمتی که ما در کسب و کارمان ارائه می دهیم در درجه اول اهمیت نیست و موفقیت آینده کسب و کار ما را تضمین نمی کند بلکه آنچه که مشتری به خریدش فکر می کند، موقعیت کسب و کار ما را مشخص می کند.

customerexperience

مشتری پایه و اساس هر کسب و کاری است و موجب بقای آن می شود. مشتری مهمترین عامل در کارآفرینی است. در واقع بازاریابی خیلی حیاتی تر و اساسی تر از آن است که فقط در چارچوب دپارتمان قوی فروش خلاصه و کار بازاریابی به آن واگذار شود.

بازاریابی تنها فعالیتی خاص تر و وسیع تر از فروش نیست؛ بلکه تمامی یک کسب و کار را شامل می شود. کلیت یک کسب و کار از نقطه نظر نتایج نهایی آن بررسی می شود که آن هم در واقع بررسی کسب و کار از نگاه مشتری است. بنابراین مسئولیت بازاریابی باید به تمام قسمت های یک کسب و کار سرایت کند.

بطور خاص هیچ نتیجه ای در درون یک کسب و کار وجود ندارد و همه نتایج در بیرون آن است. نتایج فقط توسط مشتری ایجاد می شود. این مشتری است که از طریق خرید محصول و خدمات ما سود را برای کسب و کارمان تضمین می کند.

کسب و کار ما توسط نام برند و یا موقعیت مان به موفقیت نمی رسد و تنها با ارضای خواسته مشتریان است که نتیجه مثبت می گیرد. همواره باید سعی داشته باشیم که از زاویه دید مشتری به کسب و کارمان نگاه کنیم:

مشتری کسب و کار ما کیست؟
نگاه مشتری در مورد محصول و خدماتی که ارائه می دهیم چیست؟
او از محصول ما چه می خواهد؟
محصول و یا خدمت ما چه خواسته ای از مشتری را برآورده می کند؟
چگونه می بایست به مشتری بالفعل و بالقوه خود دسترسی داشته باشیم؟


نویسنده: مسعود محمدی
منبع: کتاب نخبگان بازاریابی – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *