اقتصاد رفتاری : کلید خرید مشتری
19 ژوئن, 2014
آینده بازاریابی از دیدگاه یک آینده پژوه
20 ژوئن, 2014
نمایش همه

بازاریابی موبایل / لازمه تجارت مدرن

در دنیای امروز، تاثیر شگرف گوشی های موبایل را نمی توان نادیده گرفت. همه کسب و کار های کوچک و بزرگ به روش های مختلف، در تلاشند تا با بهره بردن از بازاریابی موبایل مجرایی جدید را برای ارتباط با مشتریان به وجود آورند و برای انجام چنین کاری، دلایل مناسبی نیز دارند.

بازاریابی موبایل
قصد داریم در این نوشته به چند نکته مهم در زمینه بازاریابی موبایل بپردازیم که برای کسب و کار شما نیز سودمند خواهند بود.

رهبران جدید!
بر اساس پیش بینی های گوگل، تا سال 2015، میزان جست و جوهایی که با گوشی های موبایل انجام می شوند از جست و جو هایی که توسط رایانه ها صورت می گیرد پیشی خواهد گرفت. تا سال 2015، دو بیلیون نفر در سراسر جهان در حال استفاده از گوشی های هوشمند خواهند بود. در حال حاضر بیش از 57 درصد مردم در ایالات متحده گوشی موبایل هوشمند استفاده می کنند و این نشانگر آن است که ترافیک در کجا متمرکز شده است. در این میان باید بتوانید به این سوال پاسخ دهید که آیا شما هم کسب و کارتان را برای بهره بردن از این رشد سریع آماده کرده اید؟

پاسخگویی سریع
81 درصد از تماس های مشتریان با شرکت ها و سرویس هایی که از طریق جستجو های اینترنتی بدست آورده اند در 5 ساعت اول صورت میگیرد. این بدان معناست که شما باید زیر ساخت و نیروی انسانی مناسبی برای پاسخگویی سریع به مشتریان فراهم آورید. مثلا نتایجی که مشتری می گیرد باید او را به سمت تماس های تلفنی یا پاسخگویی آنلاین هدایت کند. قرار دادن قسمت هایی تحت عنوان” برای تماس کلیک کنید”، یا “برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما به صورت آنلاین گفتگو کنید” و نمونه هایی از این قبیل تجربه کاربری مناسبی برای مشتریان تان رقم خواهد زد. سرویس شما باید به گونه ای با ساز و کار جستجو توسط موبایل سازگار شده باشد که نتایج با احتمال بیشتری به خرید و استفاده از سرویس شما منتهی شوند.

فرصت هایی برای ارتباط برقرار کردن
بیشترین استفاده هایی که از گوشی های موبایل هوشمند می شود به ترتیب مربوط هستند به برقراری تماس، چک کردن ایمیل، جستجو، گرفتن عکس و دسترسی به شبکه های اجتماعی. هر کدام از این عملیات می توانند توسط شرکت ها و در زمینه بازاریابی موبایل هدف واقع شوند. با توجه به درصد بالایی از کاربران که توسط گوشی های خود ایمیل هایشان را چک می کنند، به عنوان مثال طراحی یک خبرنامه ایمیلی با نمایش مناسب در گوشی های موبایل می تواند گزینه سودمندی باشد. می توانید با روش هایی مبتکرانه به مشتریان تان این امکان را بدهید که با گوشی های موبایل خود از محصولات و سرویس دهی شما عکس بگیرند و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به گونه ای حامی شما باشند.

پیک های زمانی
اغلب جستجو هایی که توسط موبایل صورت می گیرند، در بازه زمانی 8 صبح تا نیمه شب انجام می شوند. تعداد جستجو ها با موبایل به هنگام تعطیلات به دو برابر هم می رسد. با در نظر گرفتن این دو مورد، باید سرویس خود را برای ارائه مناسب تر در این زمان ها بهینه کنید.

رده های سنی
گروه سنی 55 تا 64 سال سریع ترین رشد میزان استفاده از توئیتر را به خود اختصاص داده اند. فیسبوک و گوگل پلاس بازه سنی 45 تا 54 را به خود جذب کرده اند. بازاریابی موبایلی شما، و حضور شما در شبکه های اجتماعی باید طوری به هم مربوط شده باشند که رده سنی مورد نظر شما را در هدف قرار داده باشند.

اپلیکیشن ها ارجحیت دارند
درصد استفاده کنندگان موبایل، اپلیکیشن ها را به وبسایت ها ترجیح می دند. اپ های IOS نسبت به اپ های اندروید 4 برابر بیشتر عایدی دارند. اپلیکیشن فیسبوک بیشترین تعداد دانلود را بین اپلیکیشن های مربوط به شبکه های اجتماعی دارد و به دنبال آن گوگل پلاس و گوگل سرچ جز پر دانلود ترین اپ ها به شمار می آیند. می توانید با داشتن یک اپ مناسب مشتریان را توسط نوتیفیکیشن های برنامه در مورد فروش های ویژه، تخفیف ها و رویداد های خاص، به خرید تشویق کنید. و از همه مهمتر به مشتری امکان دسترسی آسان به فروشگاه یا خدمات خود را بدهید.

و اگر به دلایل بیشتری نیاز دارید، احتمالا این شما را قانع خواهد ساخت. 75 درصد استفاده کنندگان گوشی های هوشمند در ایالات متحده اقرار کرده اند که گوشی های موبایلشان را با خود حتی به سرویس بهداشتی هم می برند! خب این چیز خنده داری به نظر می رسد. اما نشانگر این است که گوشی های موبایل تا چه حدی در زندگی های ما حضور دارند. پس از قطار بازاریابی توسط گوشی های موبایل جا نمانید و اطمینان حاصل کنید که با امکاناتی مناسب در این عرصه حضور خواهید داشت.

منبع: entrepreneur.com
مترجم: ندا ضیاء

برچسب ها: mobile marketing, بازاریابی موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *