سخن مسعود محمدی با شما
20 جولای, 2014
ده فرمان استیو جابز
20 جولای, 2014
نمایش همه

بازاریابی متمایز

هنگامی که کسب و کاری بخواهد حداقل در دو بخش بازار یا گروه های هدف مختلف فعالیت کند، از بازاریابی متمایز استفاده می کند. در این نوع بازاریابی که اغلب با نام بازاریابی چند بخشی نیز شناخته می شود کسب و کار می بایست برای هر بخش بازار محصول خاصی را تولید و برنامه بازاریابی متفاوتی را تدوین کند و برای وفادار کردن مشتریان هدف گروه های محدود خود تلاش کند.

برای مثال هنگامی که شرکت بخواهد محصولات خود را حداقل در دو شهر و یا مکان متفاوت به فروش برساند و یا بخواهد محصولات خود را در دو قشر سنی متفاوت زنان بفروشد از این نوع بازاریابی بهره می گیرد. استراتژی بازاریابی متمایز می تواند بیش از دو بخش بازار را مورد توجه قرار دهد. برای مثال شرکت های تولید کننده کفش اغلب کمپین هایی را برای مردان و زنان در گروه های سنی متفاوت تولید می کنند. همچنین استراتژی بازاریابی متمایز می تواند پیغام های متفاوتی را در یک کمپین یکسان برای بخش های مختلفی از بازار به همراه داشته باشد . مثالی دیگر از این دست را می توان در شرکت هوندا مورد توجه قرار داد که تنها برای تعداد محدودی از بخش های بازار محصولات خود را تولید می کنند و نه تمام بازار.
 
برخی از خصوصیات بازاریابی متمایز به شرح ذیل می باشد:

– منابع و توانایی های شرکت باید قادر به تولید و بازاریابی برای دو و یا تعداد بیشتری از محصولات و برندها باشد.

– بازاریابی متمایز باید شرکت را قادر سازد تا اهداف ذیل را بدست آورد:

1) حداکثر سازی فروش

2) شناخت تخصصی از بازار هدف

3) تنوع سازی

– دو گروه متمایز و قابل اندازه گیری و یا بیشتر برای این گونه از بازاریابی ضروری هستند. هرچه شرکت با شاخه های بیشتری روبه رو گردد، فرصت های بیشتری را برای بازاریابی متمایز فراهم می کند.

– اغلب خرده فروشان و عمده فروشان بازاریابی متمایز را مطلوب می دانند و این به دلیل تمرکز ویژه ایشان بر مشتریان خود و ارائه خدمات منحصر بفرد به ایشان است که در نهایت منجر به افزایش سود ایشان می گردد.

– شرکت باید در هر بخش بازار تمایز ویژه ای را در محصول خود ایجاد کند و تصویر خود را تیز حفظ نماید.

– نکته بسیار مهم این مساله است که ما نباید بازاریابی متمرکز را با بازاریابی متمایز اشتباه بگیریم. در بازاریابی متمرکز شرکت یک بخش خاص بازار را مورد توجه خود قرار می دهد. برای مثال، شرکتی ممکن است تنها محصولی را برای دختران نوجوان تولید کند و بخش های دیگر را مورد توجه قرار نمی دهد.
 
مضرات بازاریابی متمایز:

اگرچه که بسیاری از کسب و کارها به دلیل اینکه نمی توانند تمام بازار بالقوه موجود را پوشش دهند، به کار گیری استراتژی متمایز را به صرفه تر می دانند اما انتخاب غلط استراتژی بازاریابی متمایز ممکن است نتایج منفی را به دنبال خود داشته باشد. که در ذیل به آنها اشاره می نماییم:
 
1) پیغام آشفته

اگر شما هربار که برای گروه های متفاوتی تبلیغ می کنید، پیغام های متفاوتی را روانه بازار کنید، ممکن است هویت کسب و کار شما تضعیف گردد. قبل از هر چیز بررسی کنید که آیا این امکان وجود ندارد که یک پیغام یا متن اصلی را به کار گیرید که با استفاده از آن تمام بازارهای هدف شما پوشش داده شود؟ در غیر این صورت اگر می خواهید پیام های متفاوتی را برای گروه های مختلف منتشر سازید، سعی کنید که در تمام تبلیغات مربوطه پیغام مشترکی را قرار دهید تا مشتریانتان شما را به عنوان شرکتی بزرگ که نیازهای متفاوتی از مشتریان خود را پاسخگو می باشد بشناسند.
 
2) هزینه

شما ممکن است بخواهید برای هر گروه هدف خود تبلیغات متفاوتی را بسازید که تنها در همان گروه می تواند مورد استفاده قرار گیرد و این هزینه های شمار را بسیار بالا خواهد برد.
 
3) انتخاب اشتباه مشتری

نکته بسیار مهمی که در رابطه با بازاریابی متمایز مطرح می باشد این مساله است که شما ممکن است در شناسایی این که مشتری شما چه کسی است اشتباه کنید. شما نباید یک گروه را تنها به دلیل اینکه اطلاعات کاملی از آن ها دارید بازار هدف خود قرار دهید و یا اگر این گروه انتخاب شده طبق آنچیزی که پیش بینی شده بود رفتار نکردند شما باید خود را سریعا برای تغییر استراتژی آماده سازید.
 
4) رشد محدود

بازاریابی متمایز برای گروه های کوچکی از مشتریان، ممکن است محدودیت های را به دنبال داشته باشد. با به کار گیری این استراتژی رشد شما تنها محدود به همین گروه ها می باشد و در غیر این صورت شما نیاز به یافتن بازارهای هدف جدیدی خواهید داشت. بنابراین از همان ابتدا در این باره تصمیم گیری نمایید که آیا می خواهید بازارهای محدود را پوشش دهید و یا به دلیل رشد بیشتر سود خود می خواهید بازارهای عمومی تری را انتخاب کنید.

برچسب ها: بازاریابی متمایز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *