قانون طبقه بندی – قانون هشتم خلق برند
30 آوریل, 2014
تبلیغات خلاق – ویدئو خلاقانه از شرکت بنز شماره ۲
3 می, 2014
نمایش همه

بازاریابی / ساخت یک نام آموزشی در شهر تنکابن

مسعود محمدی
من اخیراً سفری به شهر تنکابن و به دعوت از یکی از دوستانم که صاحب یک آموزشگاه زبان انگلیسی در این شهر است داشتم. در این سفر کاری، بررسی هایی در جهت تقویت فعالیت های بازاریابی و برند این آموزشگاه انجام دادم که منجر به نوشتن این مقاله شد.
تصویر روبرو هم در طی همین سفر در منطقه لشتو شهر تنکابن در مازندران از بنده گرفته شده است که برای تنوع سعی کردم از این تصویر در این مقاله استفاده کنم.

علاوه بر اینکه مثال هایی در مورد راهکارهای پیشروی بخش بازاریابی این آموزشگاه خواهم زد، بررسی خواهیم کرد که بواقع دانشگاه هاروارد و یا MIT چگونه به یک برند بین المللی تبدیل شدند؟ در ایران نیز ما دانشگاه هایی همچون تهران، شریف و امیرکبیر را بعنوان یک برند بزرگ آموزشی می شناسیم. در این نوشته سعی دارم تشریح کنم که با استفاده از چه استراتژی بازاریابی این دانشگاه ها در ایران و جهان مطرح شده اند.

آنچه که واضح و مبرهن است این است که این موسسات آموزشی هیچ تبلیغاتی ارائه نداده اند و صرفاً بر اساس اطلاع رسانی انبوهی یا همان کمپین های روابط عمومی که در طی سال ها انجام شده است بر سر زبان ها افتاده اند. جالب است که بدانیم این دانشگاه ها خود کمترین نقش را در این اطلاع رسانی گسترده داشته اند. در شهر تنکابن هم آموزشگاه های دیگری همچون کانون زبان ایران و موسسه علوم و فنون کیش وجود دارد که تعداد مخاطب های آن ها نسبت به آموزشگاه نوین گفتمان (موسسه ای که من را دعوت کرده بود) بیشتر است، در حالیکه تبلیغی بیشتر از موسسه نوین گفتمان ارائه نداده اند.

در اینجا مثالی از دانشگاه کینی پیاک (Quinnipiac) می زنیم که طی ده سال تعداد دانشجویان این دانشگاه از ۱۹۰۰ نفر به ۶۰۰۰ نفر رسید و درآمد این دانشگاه ۵ برابر شد. هنگامیکه جان لهی در سال ۱۹۸۷ رییس این دانشگاه شد تصمیم گرفت یک کمپین روابط عمومی قوی برای این دانشگاه راه اندازی کند. وی تصمیم گرفت که سیستم نظرسنجی و آمارگیری کینی پیاک را راه اندازی کند و در این رابطه در مورد مسائل داغ روز از جمله انتخابات منطقه ای و ملی شروع به نظرسنجی کرد و نتایج این نظرسنجی ها در بسیاری از نشریات معتبر به چاپ رسید. در سال ۲۰۰۰، این دانشگاه ۴۴ نظرسنجی را انجام داد که ۱۵ تای آنها مربوط به مبارزه انتخاباتی هیلاری کلینتون بود.
از طریق همین نتایج بود که میلیون ها دانشجو و والدین آنها با نام این دانشگاه آشنا شدند.

کوچک کردن دامنه تمرکز برای کسب جایگاه پیشگامی
بر می گردیم به مثال شهر تنکابن. این آموزشگاه برای اینکه بتواند سهم بیشتری در بازار بدست آورد می بایست بر روی آموزش کودکان ۵ تا ۱۵ سال و آنهم صرفاً بر روی تقویت مکالمه آنها کار کند. کاری که دو آموزشگاه دیگر در این زمینه ضعف دارند.
اما برای جا انداختن این جایگاه در شهر تنکابن چه باید کرد؟ آیا با یک کمپین تبلیغاتی گسترده می توان به مردم این شهر القاء کرد که در آموزشگاه نوین گفتمان در آموزش مکالمه نسبت به دو آموزشگاه دیگر سرآمد است؟؟
بی شک اینچنین نیست چون ما برای تثبیت جایگاه یک نام تجاری جدید به فعالیت های روابط عمومی نیاز داریم نه تبلیغات. جالب است که بدانید این موسسه دو سال پیش دست به تبلیغات زیادی زد اما نتایج قابل توجهی بدست نیاورد.

tonekabon

من دو پیشنهاد به این آموزشگاه ارائه کرده ام. اول اینکه یک مسابقه ای در سطح شهر را بیاندازد با این مضمون که از همه پدرها و مادرها سئوال شود که چرا با این که این همه سال که دانش آموزان در مدرسه درس زبان انگلیسی را می آموزند اما از بیان ساده ترین جملات انگلیسی عاجز هستند؟
قرار شد به درسترین و بهترین پاسخ ها جوایز نفیسی اختصاص داده شود.
پیشنهاد دیگری که برای این آموزشگاه می تواند بسیار مناسب باشد برگزاری تئاترهای رایگان و موزیکال به زبان انگلیسی که توسط کودکان موفق زبان آموز این آموزشگاه اجرا می شود. اگر برنامه ریزی شود تا این تئاتر ها در مدارس سطح شهر تنکابن و برای بچه ها و پدر مادرها برگزار شود بشدت می تواند در جذب زبان آموزان جدید به آنها کمک کند.

نتیجه آن که در انتها به شما خواهم گفت این است که با استفاده از روابط عمومی است که شما می توانید یک برند را ایجاد کنید و نه با استفاده از تبلیغات. مدیران این آموزشگاه می بایست تمام تلاش خود را برای اجرای کمپین های روابط عمومی بکار ببندند. در انتها از همه دوستان و عزیزانی که در شهر تنکابن از بنده پذیرایی کردند کمال تشکر را دارم. مردم خوب تنکابن در ذهن من هرگز فراموش نخواهند شد و در قلب من جایگاه همیشگی خواهند داشت.


نویسنده: مسعود محمدی

9 دیدگاه ها

 1. مریم گفت:

  عالی بود آقای محمدی امیدوارم همیشه موفق باشید
  ارادتمند رنجبری پور

 2. نوشین طوسی با سلام از دیدار وسخنرانی شما خشنود شدیم. گفت:

  با نظر وایده شما کارشناس فرهیخته در مورد روابط عمومی مهمترین اصل است موافقم.

  منتظر مقالات بعدی شما بی صبرانه میباشیم.

 3. مجید گفت:

  عالی بود به نوین گفتمان و کادر آموزشی ان افتخار میکنیم

 4. محبوبه خالقی گفت:

  با تشکر از مشاوره و راهکارهای ارزشمند شما. امیداست بتوانیم گامهای موثری در جهت ارتقای هر چه بیشتر این موسسه برداریم.

 5. نازیتا اشکواری گفت:

  ممنون از راهنمایی و دقت نظرتان. موفق باشید.

 6. کیان گفت:

  راه کارهای جالبی بود و فکر میکنم نتیجه بخش باشد. البته اگر آموزشگاه واقعا حرفی برای گفتن داشته باشد.

 7. محسن گفت:

  بسیار مفید بود .ممنون

 8. رضا الیاسی گفت:

  درود

  بنده از سیستم آموزشی دو موسسه ذکر شده در متن خیر آنچنانی ندیدم. شاید اگر کمی بی رحم بودم مقابل نام آن دو فقط یک خط تیره قرار می دادم. جدا از تبلیغات خوبی که در سطح شهر برای «نوین گفتمان» به عمل آمده که بنده نیز یکی از صید های همین تبلیغات بوده ام، این آموزشگاه وظیفه ی خود را بعد از ثبت نام، خیلی بهتر از قبل از آن انجام می دهد. نحوه ی یادگیری زبان که در راس آن، صحیح صحبت کردن است تبلیغ مهمی برای آن است.

  خوشبختانه با وجود آمفی تئاتری که مدتی است در تنکابن به خوبی فعالیت می کند این گونه نمایش ها به زبان انگلیسی به هیچ وجه دور از دسترس نیست.کاش روزی فرا برسد که بتوان در همین شهر به زبان انگلیسی خلاصه ای از نمایشنامه ی هملت را اجرا کرد که این روزها سالروز بزرگداشت شکسپیر بزرگ نیز است.شاید سال آینده …

 9. محمد حسن زاده گفت:

  مسئله ی خیلی جالبی رو بیان کردین … دستتون درد نکنه
  من نزدیک به 4 پیش که یکی از دوستان فروشگاه محصولات کنکوری داشت به این فکرا افتاد …. اون موقع گفتم هزینه ی زیادی هست … اما الان واقعا باور دارم خیلی خیلی مفیده..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *