کمپین خلاقانه
یک کمپین خلاقانه با گوشی‌های هوشمند
4 مارس, 2016
نتیجه یک پژوهش: اغلب بازاریاب‌ها وقت‌نشناس‌اند!
6 مارس, 2016
نمایش همه

بازاریابی در اقتصاد جدید – بخش دوم و پایانی

اقتصاد جدید

در بخش اول از این مطلب نگاهی داشتیم به برخی از باورها در شرکت‌های تجاری در اقتصاد قدیم و چگونگی تغییر آن‌ها در اقتصاد جدید، که در بخش دوم و پایانی آن به ادامه این دیدگاه ها می پردازیم:

 

– از برندسازی از طریق تبلیغات تا برندسازی از طریق عملکرد

وابسته شدن به تبلیغات سنگین به‌منظور ایجاد آگاهی نسبت به برند و عملکرد آن در ذهن جامعه و بازار هدف به‌طور حتم در اقتصاد قدیم کاملاً تأثیرگذار بود. برندهای شکل‌گرفته درنهایت توسط تجربه مشتری از ارتباط با برند و نقل دهان‌به‌دهان در رابطه با آن شکل‌گرفته است. امروزه شرکت‌ها به‌خوبی فراگرفته‌اند که مجموعه بزرگی از ابزارهای مختلف هستند که می‌توانند به شکل گرفتن و توسعه یک برند کمک بسیار زیادی بکنند که ازجمله آن‌ها می‌توان به حمایت مالی از یک رویداد، مدیریت برگزاری یک رویداد، روابط عمومی و جوایز انسان دوستانه و خیرخواهانه اشاره کرد.

 

– از تمرکز بر به دست آوردن مشتری تا تمرکز بر حفظ و نگهداشت مشتری

اغلب شرکت‌ها در پی رشد هستند و به فروشندگان در ازاء معرفی و جلب مشتریان جدید به مجموعه پاداش و حقوق بسیار مناسبی می‌دهند. درنتیجه، فروشندگان زمان کمتری برای جلب رضایت مشتریان فعلی صرف می‌کنند که درنتیجه برخی از مشتریان فعلی به دلیل نارضایتی دیگر مراجعه نکرده و نیاز خود را از جای دیگری رفع می‌کنند. اما شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد جدید بر حفظ و نگهداشت مشتری تأکید بیشتری دارند، چراکه به‌خوبی می‌دانند که جلب یک مشتری جدید از داشتن عملکرد مناسب و بالطبع حفظ مشتریان فعلی هزینه‌ای بیشتری تا حدود 5 برابر بیشتر به دنبال دارد.

 

اقتصاد جدید

 

– از عدم اندازه‌گیری رضایت مشتری تا اندازه‌گیری کامل و دقیق رضایت مشتری

برخی از شرکت‌ها در اندازه‌گیری و پیگیری میزان رضایت مشتریان و همچنین فاکتورهای ایجادکننده این رضایت به‌صورت نظام‌مند موفق نیستند. در عوض بر اطلاعات روایی که به‌هیچ‌وجه قابل‌اتکا و اعتماد نیستند، تکیه می‌کنند. در اقتصاد جدید تعداد روزافزونی از شرکت‌ها در حال تبدیل کردن فرایند رضایت مشتری به یک فرایند بسیار مهم تحت عنوان پیروی دقیق از اصول می‌باشند. به‌عنوان‌مثال شرکت آی بی ام که در حوزه فن‌آوری و از جنس بازار صنعتی فعالیت دارد، همواره به‌صورت دوره‌ای میزان رضایت مشتریان از همکاری هر یک از فروشندگان خودش با آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهد و نتایج این بررسی را به یکی از فاکتورهای مهم در زمان جبران زحمت هر یک از فروشندگان تبدیل کرده است.

 

– از قول بیشتر توان، ارائه خدمات کمتر از تعهد داده‌شده تا قول کمتر از توان  و ارائه خدمات بیشتر از تعهد ارائه‌شده

به‌منظور دریافت سفارش، فروشندگان اغلب اقدام به دادن قول‌هایی در رابطه با نحوه تحویل یا میزان کیفیت محصول بدون توجه به توانایی خودشان یا مجموعه برای عمل به این قول‌ها می‌کنند و سپس در مراحل بعدی در رابطه با انعکاس یا عکس‌العمل آن‌ها نگرانی و ناراحتی می‌کنند. این موضوع دقیقاً در رابطه با تبلیغاتی مصداق پیدا می‌کند که اقدام به بزرگنمایی عملکرد محصولات یک شرکت می‌کنند. شرکت‌ها در اقتصاد جدید به‌خوبی از این موضوع آگاه هستند که رضایت مشتری تابعی از هماهنگی بین انتظارات مشتری و عملکرد مشتری هست. این شرکت‌ها همواره می‌خواهند پیام‌ها و قول‌هایی که به مشتریان می‌دهند بدون ایراد و مشکل باشد. برخی از آن‌ها حتی ترجیح می‌دهند که فروشندگان آن‌ها کمتر از توان خودشان به مشتری قول بدهند و بیشتر از قول خودشان عمل کنند و از این طریق موجب خوشحالی و رضایت مشتریان شوند.

 

– ترکیب جدید

حقیقت این است که امروزه در اقتصاد جدید اغلب شرکت‌ها ترکیبی از اقتصاد قدیم و اقتصاد جدید هستند. شرکت‌ها نیاز به حفظ مهارت‌ها و توانایی‌هایی دارند که پیش‌ازاین اثرگذار بوده و نتایج مطلوبی برای شرکت‌ها داشته است، اما اگر همچنان در پی رشد و شکوفایی و کسب موفقیت هستند باید به توانایی‌های جدید و درک جدیدی از محیط اقتصاد جدید دست پیدا کنند. فضای بازار امروز از مصرف‌کنندگان سنتی (که به‌صورت آنلاین خرید نمی‌کنند، مصرف‌کنندگان آنلاین که عموماً به‌صورت آنلاین خرید می‌کنند و ترکیبی از هر دو این خریداران تشکیل‌شده‌اند.

 

اکثر مصرف‌کنندگان ترکیبی از دودسته خریداران و مصرف‌کنندگان سنتی و جدید هستند: آن‌ها عموماً از فروشگاه‌های سنتی خرید می‌کنند، اما گاهی برای رفع نیاز به فروشگاه‌های آنلاین هم سفارش می‌دهند، از کتاب‌فروش‌هایی مانند بارنز و نوبل (Barnes & Noble) خرید می‌کنند اما گاهی از آمازون هم سفارش می‌دهند. مصرف‌کنندگان امروزی همچنان دوست دارند در دستان خود گوجه‌فرنگی را فشار دهند، جنس پارچه را با دست لمس کنند، عطر موردنظر خودشان را بو کنند و با فروشنده کالای موردنظر چک‌وچانه بزنند. مصرف‌کنندگان تنها بر اساس دیگر نیازهای خود تحریک می‌شوند و این موضوع هیچ ارتباطی با خرید با بهره‌وری بیشتر ندارد. شرکت‌های امروزی نیاز به داشتن حضور آنلاین و آفلاین دارند تا قادر به ارائه خدمت به جمع از مشتریان امروزی باشند. بنابراین وظیفه اصلی آن‌ها تفکر مجدد و بازبینی استراتژی شرکتی خودشان و در ادامه آن بازبینی استراتژی بازاریابی شرکت هست.

برچسب ها: اصول بازاریابی, اقتصاد جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *