قانون کیفیت – قانون ششمین خلق برند
16 آوریل, 2014
بازاریابی داده محور
18 آوریل, 2014
نمایش همه

بازاریابی داخلی

hr
بازاریابی داخلی یکی از مقوله های مهم در حوزه بازاریابی است. چند وقت پیش یکی از دوستانم که دفتر مسافرتی دارد از من دعوت کرد با هم یک جلسه کاری داشته باشیم. او بسیار ناراحت بود بگونه ای که می خواست کسب و کار خود را تعطیل نماید. وقتی علت را از او جویا شدم گفت وضع کسب و کارش به هیچ خوب نیست و دلیلش را عملکرد کارمندانش می دانست. سعی کردم با سوالاتی به مشکل او پی ببرم ولی به نتیجه قطعی نرسیدم.
در این مقاله سعی دارم یکی از تجربیات خود را در مورد بازاریابی داخلی ارائه دهم و توجه شما خوانندگان گرامی را به این مقوله از بازاریابی جلب می کنم.

دوست بنده به بازاریابی داخلی که متاثر از بازاریابی خدمات است، به عنوان فرآیندی که هدف آن جذب، توسعه، انگیزش، و تداوم كیفیت كاركنان از طریق شغل به عنوان یك محصول و ارضای نیازمندی های آنان است، توجه چندانی نداشت و شاید هم آگاهی لازم را نداشت.
و همین عامل باعث شده بود که کارمندان کارایی لازم را نداشته باشند. برای اینکه بازاریابی داخلی را در کسب و کار خود پیاده سازی کنیم، لازم است به موارد ذیل توجه کنیم:

ایا کارمندان ما احساس امنیت شغلی می کنند؟
امنیت شغلی از جمله مسائلی است که افکار و انرژی کارکنان سازمان ها را به خود مشغول می کند و بخشی از انرژی روانی و فکری سازمان صرف این مسئله می شود. در صورتی که کارکنان از این بابت به سطح مطلوبی از آسودگی خاطر دست یابند توان و انرژی فکری و جسمی خود را در اختیار سازمان قرار می دهند و سازمان نیز کمتر دچار تنش ها در حوزه مدیریت منابع انسانی می گردد. منظور از امنیت شغلی، تواناسازی کارکنان است نه رسمی شدن و تضمین حقوق و مزایا.

آیا کارمندان ما امنیت مالی دارند؟
کارکنان باید نسبت به کارایی که دارند از توان مالی خوبی نیز برخوردار شوند. در این راستا لازم است مدیران بر اساس عملکرد کارمندان پاداش یا پورسانت مناسب بدهند تا آنان با خیال آسوده به فعالیت بپردازند.

آیا کارمندان مسئولیت همراه با اختیار دارند؟
در صورتی که مسئولیتی به کارکنان داده می شود لازم است اختیار لازم مطابق آن وظیفه نیز واگذار شود زیرا مسئولیت بدون اختیار کارائی را کاهش داده و کارمند رضایت لازم را از انجام عملکرد خود نخواهد داشت.

آیا مدیران نقش مربی را در شرکت ایفا می کنند؟
در شرکتهای خدماتی بهتر است برای افزایش رضایت کارکنان مدیر نقش مربی را داشته باشد. همانطوریکه مربی از تیم خود حمایت می کند و به افراد تیم دلگرمی می دهد و سعی می کند آنان را در جهت اهداف تیم راهنمای نمایند مدیران شرکتهای خدماتی نیز همین نقش را باید ایفا نمایند.

نتیجه
عمل به موارد بالا، باعث می شود کارمند اعتماد بیشتری به خود و مدیری که آنان را هدایت می کند داشته باشد و دوست من متوجه علت اصلی عملکرد خودش شد که در نهایت منجر به عملکرد ضعیف کارمندانش شده بود.
مدیران باید به بازاریابی داخلی در شرکتهای خدماتی به عنوان زنجیره ای که کارکنان را برای ارائه خدمات موثر که که باعث رضایت مشتریان شده و در نتیجه موجب بوجود آمدن مشتریان وفادار می شود. توجه داشته که مدیران باید بدانند کارکنان سرمایه انسانی هستند و این مدیران باید برای حفظ و نگهداری این سرمایه ارزشمند شان، تمام کوشش و تلاش خود را بکار ببندند.
نویسنده: مریم رنجبری پور

4 دیدگاه ها

 1. نوشین گفت:

  خانم رنجبری پور من بسیار لذت بردم امیدوارم موفق باشید

 2. معیری گفت:

  لطفا در مورد خود شناسی بیشتر بنویسید مرسی

 3. مسعودی گفت:

  بسیار ساده و قابل فهم مرسی موفق باشید

 4. حسینی گفت:

  منتظر مقالات شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *