کشف حفره‌ها در بازار
20 سپتامبر, 2014
آیا شما به بازاریاب نیاز دارید؟
21 سپتامبر, 2014
نمایش همه

کشف استراتژی بازاریابی خویشاوندی

هنگامی که بانک جی پی مورگان چیس برای ارائه خدمات خود با آمازون همکاری می‌کرد، آن‌ها به خوبی درک کرده بودند که بازار خرید آنلاین در حال گسترش است. چه کاری بهتر از همکاری با بزرگترین خرده‌فروش آنلاین جهان بود؟ این همکاری، به عنوان کمپین بازاریابی خویشاوندی شناخته می‌شود.

اجازه‌ی این دو شرکت برای پیوند برندها منجر به ارتباط متقابل سودمند خواهد شد.
این کمپین حالت برنده برنده برای طرفین است. وقتی یکی از شرکا در ازای دسترسی به یک بازار جدید، کالایی را ارائه می‌کند هر دو طرف بهره‌مند می‌شوند. از طریق مشارکت خویشاوندی، بانک چیس مشتریان پایه‌ی خود را افزایش داد در حالی که آمازون انگیزه‌هایی برای افراد ایجاد می‌کرد تا از خدمات آن‌ها استفاده کنند، همچنین تعداد افرادی که به خرید از آمازون علاقه‌مند بودند افزوده شد.

 

shabnamnews2813325586510355

 

چه کسانی در کمپین‌های بازاریابی خویشاوندی دخیل هستند؟
در بازاریابی خویشاوندی دو گروه درگیر وجود دارد، گروه قوم و خویش سببی و کسب وکاری که یک محصول یا خدمات جدید ارائه می‌کند. گروه قوم و خویش سببی اغلب شامل:
اعضای سازمان‌ها و یا انجمن‌ها
سازمان‌های غیرانتفاعی و انجمن‌های خیریه
شرکت‌هایی که به جمعیتی خاص متصل هستند.
کسب‌وکاری که با این گروه‌ها همکاری می‌کند، به طور گسترده‌ای در اندازه، دامنه و محصولی که ارائه می‌کند متفاوت است. این کسب‌وکار می‌تواند کوچک باشد مثل یک کافی‌شاپ که با همکاری نانوایی محل، نان شیرینی می‌فروشد و یا بزرگ باشد مثل شرکت‌های کارت اعتباری که برای جذب طرفداران آرم یک تیم ورزشی را برای روی کارت‌های خود قرار می‌دهد. برخی نمونه‌های دیگر از این کسب‌وکارها عبارتند از: شرکت‌های هواپیمایی، هتل‌ها، بانک‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ لباس، شرکت املاک و مستغلات، ایستگاه‌های گاز.
کدام مشتریان در کمپین‌های بازاریابی خویشاوندی موثر هستند؟
انتخاب درست جمعیت هدف از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال AARP سازمان بازنشستگان آمریکا است که برای افراد مسن است، وقتی به عنوان بازاریاب در انبارخانه(Home Depot) مشغول بودم متوجه شدم بهترین راه برای رسیدن به گروهی از افراد مسن، مشارکت با AARP است و شروع به همکاری با این انجمن کردیم. نمایندگان AARP منافع بالقوه متقابل را درک کرده و هر دو از مزایای این مشارکت بهره بردیم. رسیدن به یک گروه یا سازمان جدید به تنهایی کافی نیست، یک کمپین بازاریابی خویشاوند موفق تیمی از استراتژیست‌های بازاریابی و مذاکره‌کنندگان کسب‌وکار نیاز دارد تا یک همکاری قوی با سازمان دیگر داشته باشند.
یک طرح بازاریابی خویشاوندی توسعه‌یافته چگونه است؟
در آغاز یک کمپین بازاریابی خویشاوندی، ابتدا مدیران بازاریابی به شناسایی مناطق بالقوه بازار می‌پردازند و شروع به کار با شرکت طرف فروش برای کشف مزایای ورود به این بازارها می‌کنند، نیاز به تیم بازاریابی برای بررسی گروه‌های خویشاوندی مختلف می‌تواند فروش یک محصول را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
پس از تصمیم‌گیری در مورد یک گروه هدف، تیم بازاریابی شروع به ایجاد یک لیست از شرکای بالقوه و اهداف و مقاصد برای کمپین خود می‌کنند. پس از تهیه‌ی این لیست مدیران بازاریابی شروع به مذاکره در مورد شرایط مشارکت با آن‌ها می‌کنند. همکاری کسب‌وکارها مستلزم اجرای مسئولیت‌های حقوقی بسیاری است، به این معنی که هر دو سازمان باید شرای و مسئولیت‌های پیش‌نویس برای اطمینان از نیازهایی که باید برآورده شوند داشته باشند.اگر هر دو سازمان در مورد شرایط به توافق رسیدند همکاری خویشاوندی ایجاد می‌شود. رهبران هر دو طرف همکاری معمولا برای بحث در مورد هرگونه پیشرفت و یا تعدیلاتی که صورت گرفته ملاقات می‌کنند.
کشف برخی از عناوین شغلی مختلف فعال در اجرای استراتژی‌های بازاریابی خویشاوندی موفق.
مدیر بازاریابی:
آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟
مدیران بازاریابی موثر از مهارت‌های مدیریتی و تحلیلی برای تصویب کمپین‌های بازاریابی خویشاوندی استفاده می‌کنند. وظیفه‌ی اصلی مدیران بازاریابی برآورد تقاضا برای محصول و شناسایی بازارهای بالقوه برای محصول می‌باشد. مدیران بازاریابی در تعیین گروه‌های خویشاوندی برای شرکت‌ها، لیست شرکای بالقوه برای هدف قرار دادن کار می‌کنند. مدیران بازاریابی باید از مهارت‌های ارتباطی قوی برای مذاکره برخوردار باشند.
تحصیلات و تجربه:
اکثر مدیران بازاریابی حداقل مدرک کارشناسی در بازاریابی دارند. مدارک پذیرفته شده دیگر عبارتند از: حسابداری، اقتصاد، ریاضیات و آمار. کسب مدرک کارشناسی مدیر بازاریابی تضمین کننده یک شغل عالی برای شما نیست. به طور معمول مدیران بازاریابی چندین سال در شغل‌های سطح پائین هستند قبل از اینکه به پست‌های مدیریتی عالی برسند.
مدیر تبلیغات:
آن‌ها چه کار می‌کنند؟
مدیران تبلیغات با مدیران بازاریابی کار می‌کنند تا تبلیغاتی ارائه کنند که یک سازمان را برای مشارکت خویشاوندی متمایل کنند. مدیران تبلیغات در برنامه‌ریزی استراتژی‌های تبلیغاتی برای همکاری کمک می‌کنند و راه‌هایی برای رسیدن به مشتریان کشف می‌کنند.
تحصیلات و تجربه:
مدیران تبلیغات قبل از ورود به کار به مدرک کارشناسی نیازمندند و این مدرک می‌تواند در بازاریابی، کسب‌وکار، تبلیغات و یا روابط عمومی باشد. آن‌ها باید یک بنیه‌ی قوی در ارتباطات داشته باشند تا بتوانند فعالانه با مدیران بازاریابی و نمایندگان سازمان‌ها ارتباط داشته باشند.
متخصصان بازاریابی:
آن‌ها چه کار می‌کنند؟
متخصصان بازاریابی در یک شرکت در مورد استراتژی‌های بازاریابی مشاوره می‌دهند، این افراد به طور معمول سال‌ها در حال توسعه‌ی فعالیت‌های بازاریابی بوده‌اند.
تحصیلات و تجربه:
بیشتر متخصصان بازاریابی دارای حداقل مدرک لیسانس هستند، اما تجربه بزرگ‌ترین شاخص از یک متخصص بازاریابی است. بیشتر متخصصان بازاریابی قبل از ورود به این حوزه‌ حداقل 10 سال تجربه کسب می‌کنند.

برچسب ها: بازاریابی

1 دیدگاه

  1. پیمان گفت:

    با سلام و خسته نباشید
    لطفا تفاوت های فرانشیز با شعبه و نمایندگی را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *