قانون اعتبار – هفتمین قانون خلق برند
10 آوریل, 2014
خصوصیات تاجران موفق
12 آوریل, 2014
نمایش همه

بازاریابی خدمات

servicemarketing
در این مقاله به موضوع بازاریابی خدمات می پردازیم و سعی می کنیم در مقالات بعدی این موضوع را بسط دهیم. شرکتهای خدماتی سهم عمده ای در ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان دارند و عده زیادی از افراد کسب و کار خود را بر پایه ارائه خدمات، مزیتی که قابل لمس، اندازه گیری و نگهداری نیست بنا نهاده اند. بعنوان مثال بسیار خدمات مشاوره ای، خدات درمانی، خدمات رفاهی، خدمات مسافرتی و … ارائه می دهند.

سرویسهای خدماتی به خودی خود موجبات رضایت مشتری را فراهم نمی کنند زیرا قابل لمس نبوده و تا دریافت نشده نمی توان آنها را از نظر کیفیت بررسی و مقایسه نمود. همین عامل باعث شده که نوع خاصی از بازاریابی که رضایت مشتریان را در بر دارد طلب کند. که بازاریابی خدمات نام دارد. با بازاریابی خدمات شرایطی ایجاد می شود که صاحبان کسب و کار امکاناتی را فراهم نمایند که کالاهای خدماتی قابل لمس شوند و درخواست کنندگان خدمات از کیفیت آن بدون آنکه آن را لمس نمایند مطمئن شوند و صاحبان کسب و کار ارائه دهنده خدمات به راحتی بتوانند با کسب رضایت مشتریان در بازار فعالیت نموده و سود لازم را دریافت نمایند.

به همین منظور در فرآیند بازاریابی  خدمات، کلیه اجزاء خدمات در رفع نیاز و خواسته مشتری دخیل اند. از جمله افرادی که خدمت را ارائه می دهند، مکانی که خدمات ارائه می شود. روش ارائه، پشتیبانی قبل از ارائه، مشتریان سابق، پشتیبانی بعد از ارائه، که هر کدام به نوبه خود در تصمیم گیری، رضایت، اعتماد، معرفی به دیگران و وفاداری دریافت کنندگان خدمات نقش ایفا می کنند.
توجه به کل فرآیند و اجزای تشکیل دهنده خدمات شرایطی را ایجاد می کند که اعتماد و در نتیجه رضایت مشتریان  که هدف بازاریابی می باشد فراهم شود و در بلند مدت مشتری وفادار، خود تبلیغ کننده کسب و کار شما خواهد بود و شما هزینه تبلیغات کمتری خواهید پرداخت.

در بازاریابی خدمات برای اینکه بتوانیم به اهداف خود و اهداف مشتریان نزدیک شویم لازم است به بازاریابی داخلی و متقابل پرداخته شود که در مقالات آینده به آن خواهیم پرداخت.
نویسنده: مریم رنجبری پور

5 دیدگاه ها

 1. نوری گفت:

  مرسی

 2. وحید گفت:

  بسیار عالی با تشکر

 3. پویا گفت:

  مقاله بسیار خوبی بود ولی انتظار دارم مطلب بیشتری در آن باشد بازم مرسی

 4. sara nasseri گفت:

  مطالب جالبی بود

 5. ابراهیم اولاد صاحب مدارک گفت:

  از اشنایی با سایت شما خوشحالم ولی مقالات نیز خیلی مختصرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *