۸ ایده راحت برای ایجاد اشتیاق در مشتری
14 سپتامبر, 2014
استراتژی بازاریابی خوب با یک پیام آغاز می‌شود
14 سپتامبر, 2014
نمایش همه

بازاریابی جاویژه (Niche Marketing)

بازاریابی جاویژه یکی از مفاهیم بازاریابی است که به خوبی جا افتاده نشده است. بازاریابی جاویژه به معنی رقابت کردن در بازار هدف کوچک، با پیشنهاد های ویژه و تخصصی است. چنین بازاریابی، دو مزیت رقابتی ویژه ایجاد می کند، یکی تخصص شرکت بر روی بازار هدف مشخصی است و دیگر در دست گرفتن سهم بیشتر در صورت انتخاب بازار هدف کوچکتر است.

niche_market_drawing

 

به همین دو دلیل است که بسیاری از شرکت های بزرگ تصمیم می گیرند با شرکت های کوچک یا بزرگ دیگری که به شکل بازاریابی جاویژه عمل می کنند، وارد رقابت نشوند چرا که رقابت با شرکت هایی که به صورت تخصصی روی موضوع خاصی تمرکز کرده اند، کار سختی است.

 

بازاریابی جاویژه، استراتژی بازاریابی است که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد و تصور غلط عمومی وجود دارد که شرکت هایی که از این استراتژی بازاریابی استفاده می کنند، سهم کوچکتری نسبت به بقیه از بازار دارند. کسب و کارهای کوچک را نمی توان به خودی خود جاویژه نامید، چرا که آن ها صرفا سهم کوچکی از بازار بزرگی را دارا هستند.

 

تعریفی درست از بازاریابی جاویژه (Niche Marketing)

برخی کتاب های سنتی بازاریابی جاویژه را شامل موارد زیر می دانند:

تمرکز بر روی بخش (سهم) کوچکی از بازار و همچنین عدم وجود رقبای قدرتمند در آن زمینه. با این حال هیچ یک از این تعریف ها، به شکلی جداگانه میزان اهمیت تخصص و تبحر مورد نیاز در بازاریابی جاویژه را نشان نمی دهند. این موضوع در شرایطی است که تخصص و تمرکز کلید موفقیت یک یک بازاریاب جاویژه است. در حالت کلی، تعریف زیر را می توان تعریفی دقیق داسنت:

بازاریابی جاویژه، بازار تخصصی است که پیشنهادهای ویژه ای متمرکز بر بخش کوچک شده ای از بازار در آن ارائه می شود.

 

چرا برخی شرکت ها بازاریاب های جاویژه می شوند؟

موفقیت بعنوان شرکتی که از بازاریابی جاویژه استفاده می کند، چالش برانگیز و پر ریسک است. ریسک عمده کار در اینجاست که چنین شرکت هایی بر روی بازار بسیار کوچکی متمرکز می شوند و ممکن است این بازار جریان درآمدی لازم، برای بقای آن ها را نداشته باشد. به عبارت دیگر چنین شرکت هایی تا میزان زیادی در مقابل رکود اقتصادی، ورود رقیبان جدید و تغییرات ناگهانی خطرپذیر هستند.

سوال اینجاست که اگر بازاریابی جاویژه چنین پر ریسک است، چرا برخی شرکت ها باید استفاده از این استراتژی را انتخاب کنند؟ پاسخ این سوال ساده و مهم است:

 

فضای کم رقیب

در صورتی که بازاریابی جاویژه موفقیت آمیز باشد، شرکت می تواند ادعای تملک بازار خاصی را کند و اجازه ورود رقیبان جدید به سختی داده شود.

 

روابط قوی

بازاریابی جاویژه منجر به ارتباط بسیار قوی با مشتریان در طول زمان می شود که این خود نیز منجر به عدم ظهور رقیب جدید می شود.

 

تدام کسب و کار

رقابت کم و ارتباط قوی با مشتریان فضای کسب و کاری بسیار پایداری را ایجاد می کند که نوسانات موجود در بازارهای دیگر در آن وجود نخواهد داشت.

 

پیش رفت قابلیت ها

از آن جایی که چنین شرکت هایی در زمینه‌ای خاص متبحر هستند، با گذشت زمان به توانایی ها و مهارت های خودشان میافزایند.

 

کسب و کار متمرکز

چنین شرکت هایی دیگر نیاز به این ندارند که به دنبال بازارها یا استراتژی های بازاریابی متنوع بگردند. آن ها راه خود را یافته اند و روی آن متمرکز شده اند.

 

حاشیه سود بالا

مشتریان چنین شرکت هایی اغلب افرادی هستند که قیمت، عامل چندان تعیین کننده ای در تصمیم گیری آن ها نیست.

 

آیا شرکت هایی با بازاریابی جاویژه همواره شرکت های کوچکی هستند؟

بله. چنین شرکت هایی همواره شرکت هایی با ابعاد کوچک تا متوسط هستند. دلیل عمده آن را می توان تمرکز آن ها بر روی بخش کوچک و خاصی دانست. با این وجود برخی اوقات مثال های نقضی هم برای این امر وجود دارد، برای مثال American Express برای مدتی بر روی یک سری کارت های اعتباری خاص برای مشتریان پولدار که مشاغل مدیریتی داشتند، تمرکز کرده بود.

برچسب ها: استراتژی بازاریابی, بازاریابی جاویژه

9 دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  واقعا با این ترجمه تون «جاویژه» کلمه بهتری برای niche نمی تونستید انتخاب کنید. اگر هم نمی‌تونستید همون نیچ مارکتینگ بهتر از همه بود. مارکتینگش که انگلیسی هست حالا نیچش هم انگلیسی باشه آسمون به زمین نمی چسبه.
  جاویژه!!!!!!!؟؟؟؟؟ واقعا که…

  • حامد محمدی گفت:

   دوست عزیز حق با شماست ولی متاسفانه واژه بهتری برای این کلمه ترجمه نشده است. به استناد دیگر مقاله های موجود در این حوزه که از این عبارت استفاده کرده بودند، ما نیز واژه جاویژه را انتخاب کردیم.
   ما تا جای امکان تلاش می‌کنیم از واژه های فارسی استفاده کنیم در ترجمه مقالات.
   ممنون از نظرتون.

 2. ایمانی گفت:

  درود بر شما
  نیچ مارکتینگ چند درصد موفق بوده؟

 3. س ش گفت:

  تلفظش نيچ نيست.
  نيش ماركتينگ!

 4. مهران گفت:

  کلمه ی جاویژه به جای Niche کلمه ی بسیار جالب و رسایی هست . تشکر

 5. مریم گفت:

  نیچ مارکت تمرکز تک قسمتیه?یا فرق می کنه?

  • محمدرضا گل آقائی گفت:

   منظورتون از تمرکز تک قسمتی رو دقیقا متوجه نشدم، اگر منظورتون تمرکز بر قسمتی از بازار با نیازهای خاص و ویژه آن قسمت به طور تخصصی است، می تونیم بگیم بله!!!

 6. سلام
  ممنون از مقاله خوبتون اگر بیشتر بخواهیم راجع به نیش مارکتینگ بدونیم به کدام منابع یا مقاله ها مراجعه کنیم . با تشکر

 7. سلام.
  ممنون بابت مقاله خوبتون
  اگر بخواهیم راجع به نیش مارکتینگ بیشتر بدونیم چه منابع یا مقالاتی رو پیشنهاد می کنید.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *