ساعت شنی بازاریابی
28 سپتامبر, 2014
هفت ایده‌ی کم‌هزینه‌ی بازاریابی
29 سپتامبر, 2014
نمایش همه

انواع کانال‌های بازاریابی

کانال‌های بازاریابی راه‌هایی هستند که کالاها و خدمات برای مصرف‌کنندگان از طریق آن‌ها قابل دسترس هستند. مسیریابی محصولات از تولید به مصرف‌کننده مهم است، زیرا یک بازاریاب باید تصمیم بگیرد که مسیر یا کانال محصول کدام باشد.

2

تولیدکننده به مشتری
تولیدکننده به طور مستقیم، بدون هیچ واسطه‌ای کالاها را به مصرف‌کننده می‌فروشد. محصولات از تولیدکننده به کاربر بدون واسطه است. به عنوان مثال یک نانوا ممکن است مستقیما به مشتریانش کیک بفروشد.

 

تولیدکننده به خرده‌فروش به مصرف‌کننده
خرید توسط خرده‌فروش از تولیدکننده انجام شده و سپس خرده‌فروش کالا را به مصرف‌کننده می‌فروشد. این کانال توسط تولیدکنندگانی که در تولید یک کالا تخصص دارند استفاده می‌شود. تولیدکنندگانی که در تولید کالا تخصص دارند ترجیح می‌دهند که از این روش توزیع استفاده کنند.

 

تولیدکننده به عمده‌فروش به مشتری
مصرف‌کننده می‌تواند به‌ طور مستقیم از عمده‌فروش خرید نماید. خرید از عمده‌فروش برای مصرف‌کننده ارزان‌تر تمام می‌شود زیرا دیگر لازم نیست هزینه‌های سرویس و نیروی فروش بپردازد.

 

تولیدکننده به نماینده به عمده‌فروش به خرده‌فروش به مشتری
توزیعی که بیش از یک واسطه را در فرآیند فروش درگیر می‌کند. نمایندگی‌ها زمانی که کالا نیاز به حرکت به بازار دارد مفید واقع می‌شوند. به عنوان مثال زمانی که شیلات فهمید که غذای ماهیانی که به بازار وارد کرده است فاسد بوده‌اند، باید به سرعت آن‌ها را دور بیندازد. اگر با همه‌ی عمده‌فروشان تماس بگیرد بسیار وقت‌گیر خواهد شد و او فقط با نماینده‌ها در سراسر کشور تماس می‌گیرد.

برچسب ها: کانال بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *