قانون پیشتازی – قانون اول بازاریابی
4 می, 2014
ایده هایی برای عرضه محصول جدید در بازار
6 می, 2014
نمایش همه

انسجام تبلیغات با مرحله رشد کالا

در این مقاله به انسجام کالا با تبلیغات که یکی از اجزای ترفیع می باشد می پردازیم و سعی می کنم با بیان یک تجربه کاری آن را تشریح کنم.
قبل از هر چیز به این نکته توجه کنید که انسجام اجزای بازاریابی محصول، قیمت، توزیع و ترفیع اجزایی هستند که مدیران در جهت افزایش بازاریابی می توانند آنها را بکار گیرند.
تبلیغات
در یکی از جلسات کاری که با یکی از کار آفرینان داشتم از من خواسته شد بررسی کنم که چرا تبلیغات برای کالایی که تولید و عرضه می کنند اثر بخشی لازم را نداشته است؟
با بررسی که انجام شد، مشخص شد که محصولی که روی آن تبلیغات انجام شده بود در مرحله نوزادی ( معرفی ) می باشد و مرحله ای است که کالا تازه می خواهد وارد بازار شود.

در این مرحله، تبلیغاتی که باید انجام شود می بایست جنبه اطلاع رسانی داشته باشد و محتوای تبلیغات، باید در مورد نوع کالا، چگونگی استفاده از کالا، کیفیت، کالا و مزایایی که نصیب خریدران می شود، باشد تا زودتر وارد مرحله رشد شود. در این مرحله است که تولید کنندگان و عرضه کنندگان می توانند به درآمد حاصل از فروش فکر کنند. واقعیت این است که در مرحله نوزادی، تولید کنندگان نباید انتظار سود دهی داشته باشند زیرا کالا در مرحله نوزادی و معرفی می باشد و زمان نیاز است که مردم با کالا و کیفیت و مشخصات آن آشنا شوند.

در این مورد خاص، محتوای تبلیغاتی که ارائه شده بود، مناسب کالایی بود که در مرحله بلوغ است و مرحله بلوغ مرحله ای است که بازار کالا را می شناسد و برند سازی انجام شده و حالا باید تبلیغاتی که انجام می شود جنبه یاد آورنده داشته باشد به شکلی که مردم را تشویق به خرید بیشتر کند و در این مرجله تولید کننده و یا عرضه کننده سعی کند کیفیت محصول را بالا ببرد تا خرید کالا افزایش یابد و مدت بیشتری در مرحله بلوغ بماند تا از مرگ زودرس کالا جلوگیری گردد.

مسئله ای که به نظر من به آن توجه نشده بود، عدم شناخت کافی نسبت به بازار هدف کالا و همچنین تقاضای موجود و مرحله رشدی که کالا در آن قرار دارد.
و همین عدم توجه باعث شده بود که تبلیغات انجام شده اثر بخشی لازم را نداشته باشد و هزینه ای که پرداخت شده بود به هدر رود.

نتیجه
شما وقتی می توانید حداکثر استفاده را از اجزای بازاریابی کنید که به انسجام آنها اهمیت دهید زیرا تبلیغات وقتی باعث ترفیع می شود که کالا با قیمت مناسب و توزیع مناسب و ترفیع مناسب همراه باشد.
نویسنده: مریم رنجبری پور

4 دیدگاه ها

 1. یزدانی گفت:

  سرکار خانم رنجبری پور از اینکه در این سایت با شما آشنا شدم بسیار خوشحالم لطف در مورد انسجام اجزای بازاریابی با دید خودتان برایمان بنویسید

 2. فتاحی گفت:

  بسیار عالی بود دیگر مقالات شما را هم خواندم بسیار تازه و بکر بود

 3. علی گفت:

  لطفا در مورد برند و چگونه برند سازی بنویسید مرسی مرسی مرسی استاد عزیز

 4. علی بهرام نژاد گفت:

  به نظر من بسیار بسیار نکات مهمی در مقاله گفته شد … اینجانب به سهم خود تشکر می کنم اما نکته قابل توجه این است که باید به ادبیات تبلیغ توجه می شد اگر ممکنه در این مورد کمی بیشتر توضیح بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *