انسجام اجزای بازاریابی در افزایش فروش و رضایت مندی مشتریان

مایکل پورتر
25 جولای, 2014
ده اشتباه رایج در نام گذاری برند
26 جولای, 2014
نمایش همه

انسجام اجزای بازاریابی در افزایش فروش و رضایت مندی مشتریان

همانطوریکه می دانید اجزای بازاریابی ابزار قدرتمندی هستند که در دست مدیران می باشد و مدیران با تمرکز روی انها می توانند به افزایش یا کاهش فروش یا مقابله با فشارهای موجود اقدام کنند. در این مقاله به اهمیت انسجام اجزای بازاریابی در افزایش فروش و بهره وری و رشد برند و در نتیجه رضایت مشتریان خواهیم پرداخت.

اجزای بازاریابی که شامل کالا، قیمت، توزیع،ترفیع می باشد وقتی به عنوان ابزار قدرتمندی در دست مدیران خواهد بود که در انسجام این اجزاء در جهت دسترسی به اهداف بازاریابی اقدام کنند .

وقتی در مورد انسجام صحبت می کنیم منظورمان این است که کالا باید کیفیتی داشته باشد که خواسته های مشتریان را پوشش دهد و بتواند رضایت مشتریان را از نظر کیفیت بسته بندی، رنگ خدمات، بعد فروش برآورده نماید. همین کالا باید در قیمت گذاری متناسب با کالا باشد و از روشی در قیمت گذاری بکار برده شود که با کیفیت کالا خدمات بعد از فروش و ظاهر کالا هماهنگ باشد نباید مثلا کالای که کیفت مناسب ندارد و همه خواسته های مشتریان برآورده نمی کند قیمتی گذاشته شود که بالاتر از کیفیت کالا یا انتظاری که مشتریان دارند باشد که این انسجام کالا با قیمت ایجاد نمی شود و فروش با مشکل ایجاد شده و فروش که مورد انتظار ی شما است اتفاق نمی افتد.
در مورد توزیع باید خاطرنشان کنم باید توزیع کالا متناسب با نوع کالا کیفیت و بازار هدف و قیمت کالا باشد مثلا اگر کالای شما کیفیت بسیار بالای دارد و قیمت بالای دارد شما نمی توانید کالا را در همه شهرها و حتی محله های شهر مورد نظرتان به فروش برسانید، باید توزیع متناسب با نوع کالا و قیمت باشد و باهم انسجام داشته باشد تا بتوانید کالا را در جای مناسب توزیع کنید و هزینه توزیع را کاهش دهید و رضایت مشتریان را برآورده سازید. در رابطه با ترفیع که تبلیغا ت فروش حضوری و روابط عمومی را در بر می گیرد، باید تبلیغات با نوع کالا قیمت و توزیع انسجام داشته باشد تا اثر بخش باشد.
مثلا اگر شما کالایی را تبلیغ می کنید که کیفت مورد نظر کالا پایین تر از آنچه شما در تبلیغات ارائه داد اید باشد در کوتاه مدت فروش خوبی خواهید داشت ولی در بلند مدت مشتریان کالا را از دست خواهید داد و برند سازی نیز با مشکل روبرو می شود پس ترفیع کالای شما باید با نوع کالا قیمت کالا و مراکزی که توزیع میشود انسجام داشته باشد. یکی از شرکتهای ایرانی تبلیغ زیادی برای کالای خاصی انجام داده بود ولی این کالا دارای توزیع مناسبی نبود و در بازار به راحتی قابل دسترس نبود حالا اگر قبلا از تبلیغات وسیع توزیع مناسبی داشتند شاید می توانستند از تبلیغات حداکثر استفاده را نمایند در نتیجه یک مدیر وقتی می تواند از اجزای بازاریابی حداکثر استفاده در افزایش فروش و در نتیجه افزایش سود حداکثر استفاده را نماید که به انسجام و هماهنگی کلیه اجزاء در افزایش فروش توجه نماید.

برچسب ها: اجزای بازاریابی, بازاریابی

3 دیدگاه ها

  1. اسدی گفت:

    عالی بود منتظر مقالات شما هستم میشه در مورد توزیع اثر بخش بیشتر بنویسید

  2. بیتا فرهمند گفت:

    مرسی استاد امیدوارم موفق باشید

  3. هادی گفت:

    مرسی استاد منتظر دیگر مقالات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *