قوانینی که کارآفرینان موفق شکسته اند
19 ژوئن, 2014
بازاریابی موبایل / لازمه تجارت مدرن
20 ژوئن, 2014
نمایش همه

اقتصاد رفتاری : کلید خرید مشتری

آيا به تازگی یک حراج به پا کرده اید؟ نحوه عباراتی که از آن ها استفاده می کنید تا حراج تان بیشترین فروش را داشته باشد، تاثیر مستقیمی بر تصمیم گیری مشتریان دارد.
Han Zantingh که یک محقق در حوزه مشاوره بازاریابی است، معتقد است که مردم در مقابل پیام هایی که دریافت می کنند، به سمت آن پیامی می روند که احساس می کنند درست تر است.

اقتصاد رفتاری
تصمیمات انسانی همواره کاملاً منطقی نیستند. این برخلاف نظریه های اقتصاد کلاسیک است. اقتصاد کلاسیک انسان را موجودی منطقی در تصمیم گیری در نظر می گیرد چراکه باعث می شود مدل های کسب و کار بهتر عمل کنند. ولی امروزه اقتصاد رفتاری ثابت کرده است که مردم چیزی را انتخاب می کنند که به نظر درست می رسد نه چیزی که واقعاً درست است.

این موضوع حاوی پیام مهمی برای بازاریاب ها است:
روش های تاثیرگذارتر بهتری برای طراحی عبارات تبلیغاتی وجود دارد. تبلیغات و پیام های تبلیغاتی گران قیمت هستند و برای هر صنفی جزو ملزومات محسوب می شوند. در واقع این تبلیغات است که رفتار و عکس العمل مشتری را نسبت به محصول شکل می دهد. با این حال تبلیغات گذشته با تاکید بر چه چیزی بودند، در حالی که مبنای تبلیغات امروز بر پایه چگونه است. کسانی که هنوز در تفکر تبلیغاتی گذشته گیر افتاده اند تصور می کنند که مردم می توانند تشخیص بدهند که یک داد و ستد صحیح چگونه است پس به همین دلیل محصولات خود را به روشی کاملاً حقیقی و منطقی ارائه می دهند. برای مثال می نویسند که یکی بخر و دوتا ببر مشخص است که تفکر صحیحی در پشت چنین پیام هایی وجود نارد.

پس چگونه بازاریاب های می توانند با هزینه کم، بیشترین میزان فروش را داشته باشند؟ با در نظر گرفتن این موضوع که دسته بندی فعالیت ها متفاوت است و هر کسب و کار پیام های خاص خود را نیاز دارد، دکتر Zantingh سه روش زیر را پیشنهاد می کند:

پیام شما باید:
1) مشتری را محدود به خرید تعداد معینی کند – مثال:‌ حداکثر 2 بسته برای هر مشتری
2) به مشتری منتقل کند که ممکن است محصول تمام شود- مثال: پیشنهاد ویژه در پایان عصر امروز تمام می شود.
3) ثابت کند که منبع قابل اطمینانی از این محصول استفاده می کند و یا آن را تایید می کند- مثال: این محصول توصیه شده از سوی روزنامه تایمز است
مطمئناً طراحی پیام بازاریابی بار اساس رفتارشناسی مشتری بخش کوچکی از تبلیغاتی است که می تواند برای یک محصول انجام بگیرد ولی بخش مهم و تاثیرگذاری به حساب می آيد.

نویسنده: marketing-interactive.com
مترجم: ترانه علیزاده

برچسب ها: اقتصاد, بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *