روندهای بازاریابی در سال 2015
27 اکتبر, 2014
خدمات و محصولات بی هویت
28 اکتبر, 2014
نمایش همه

اصول نقد برند- قسمت اول

شاید شما هم با دیدن تبلیغات مختلف برندها و دقت در نقاط قوت ضعف آنها ناخودآگاه شروع به نقد عملکرد آن برند کرده باشید. اما نقد یک برند و یا ممیزی برند نیاز به یک تحلیل جامع از همه جوانب آن دارد و کاری ساده نیست و فرآیندی زمان بر محسوب می شود.

از این به بعد سعی خواهیم کرد به نقد و بررسی برندهای ایرانی بپردازیم و هر هفته یکی از برندهای مطرح را نقد کنیم، اما نقد برند نیاز به یادگیری اصول و قواعدی دارد که بهتر است قبل شروع نقد برندها با این اصول و قواعد آشنا شویم. این نوشته در واقع اولین قدم در راه آشنایی با اصول نقد برند است.

تحلیل برند

 

بسیاری از برندها هزینه و زمان زیادی را صرف تحلیل و نقد برند خودشان می کنند و این کار را برای بقای خود ضروری می دانند. نقد برند ابزاری برای سنجش سلامتی برند است و درست مانند انسان که برای سنجش سلامت خود نیاز به پزشک دارد، هر برند نیز برای سنجش سلامت خود نیاز به فردی متخصص برای نقد آن دارد، این فرد متخصص معمولا فردی خارج از سازمان است تا بتواند با دیدگاهی بدون تعصب آن برند را نقد کند.

 

یک نقد برند حرفه ای باید طوری انجام شود که در نهایت منجر به ارائه راه حل هایی برای بهبود وضعیت برند شود و عیب یابی صرف یک برند نقد محسوب نمی‌شود.

نقد برند یک تحلیل جامع از همه ابعاد برند است و منحصر به هویت بصری یا تاکتیک های بازاریابی نیست، در نقد برند باید به یکپارچگی برند با همه ابعاد یک سازمان پرداخته شود. بنابراین محیط بیرونی یک سازمان نیز باید در نقد مورد بررسی قرار بگیرد، رقبا، شرکا، مشتریان، سهام داران و … در نقد برند باید مورد توجه قرار بگیرند.

در نقد برند زمان نقش مهمی ایفا می‌کند، در واقع برند مانند یک انسان است که دوره های مختلفی از کودکی تا پیری را طی می‌کند و تحلیل باید برمبنای شناخت از عمر برند صورت بگیرد، بر این اساس دو برند یکسان ممکن است بر اساس اینکه در چه مرحله ای از چرخه عمر خود قرار دارند قوی یا ضعیف ارزیابی شوند.

قبل از اینکه وارد جزئیات و روش های نقد برند شویم اشاره ای به مزایای نقد برند می‌کنیم.

 

نقد برند بر اساس اندازه سازمان می تواند بسیار گسترده و یا محدود انجام شود و می تواند به چهار بخش کلی تقسیم شود:

 

1) نقد برند
2) نقد محصول
3) نقد وب سایت
4) نقد سرمایه گذاری ها

 

بررسی جزئی این موارد شناخت عمیقی از وضعیت موجود برند به ما می دهد و این شناخت در برنامه‌ریزی استراتژی‌های آیندهبرند کمک بسیاری می‌کند، طبقه بندی بالا را می توان به موارد جزئی تری نیز تقسیم کرد:

 

1) نقاط قوت و ضعف برند

2) تهدیدات و فرصت‌های برند

3) میزان آگاهی و شناخت از برند

4) میزان ثبات برند

5) وضعیت معماری برند

6) وضعیت بازار

7) وضعیت مدیریت برند

8) تناسب جایگاه یابی و پیام برند

9) وضعیت بصری برند

10) پیوستگی بصری برند

11) فرایندهای تولید محصول

12) سطح کیفیت محصول

13) جذابیت های سرمایه گذاری و …

 

در ادامه این مقاله با مراحل نقد برند بیشتر آشنا خواهیم شد، پس با ما همراه باشید.

برچسب ها: بررسی برند, برند, برند ایرانی, تحلیل برند, نقد برند

1 دیدگاه

  1. مهسا گفت:

    با سلام و سپاس
    بسیار از زحمات شما سپاسگزارم
    بسیار علاقه مند به نقد برند های ایرانی می باشم
    مشتاقانه منتظر مطالب بعدی شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *