بازی پوکمن گو
استفاده از بازی پوکمن گو برای بازاریابی
23 جولای, 2016
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
آیا شرکت‌های کوچک باید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند؟
24 جولای, 2016
نمایش همه

چرایی و چیستی اشتراک‌گذاری در فیس‌بوک

فیس‌بوک

از زمانی که گزینه اشتراک‌گذاری در زیر انواع محتوا درج‌شده در فیس‌بوک قرارگرفته، انبوه محتوای شخص ثالث به خوراک خبری کاربران این شبکه سرازیر شده و شکی نیست که درواقع شاید بدون فکر کردن به جزئیات آن و تنها به صورتی دیوانه‌وار در حال اشتراک‌گذاری محتوا هستیم، اما باید چه چیزی را و چگونه به اشتراک‌ بگذاریم؟

 

اخیراً مطالعه‌ای در این رابطه در دو بخش توسط Fractl منتشرشده است که به بررسی عادات اشتراک‌گذاری هر کاربر عادی فیس‌بوک و موارد انگیزشی آن پرداخته است که اطلاعاتی را در رابطه با چرایی و چگونگی اشتراک‌گذاری محتوا توسط افراد با جنسیت‌های مختلف و سنین مختلف بر روی شبکه‌های اجتماعی معروف و معتبر در جهان در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

متولدین بعد از جنگ جهانی دوم در مقابل متولدین بعد از سال ۲۰۰۰

درحالی‌که ۳۸% از ۲۰۰۰ نفر موردبررسی قرارگرفته در این تحقیق و بررسی اعلام کرده‌اند که کمتر از یک‌بار در هفته اقدام به اشتراک‌گذاری محتوا می‌کنند، احتمال اشتراک‌گذاری محتوا توسط کاربران مرد و متولد بعد از سال ۲۰۰۰ از کمترین میزان برخوردار بوده و همچنین احتمال اشتراک‌گذاری مطالب سیاسی توسط کاربران زن و مرد متولد بعد از سال ۲۰۰۰ به نسبت به دیگر مطالب ۴% کمتر و به‌طور قابل‌توجهی اشتراک‌گذاری مطالب مرتبط با الگوهای رفتاری توسط این گروه از کاربران تا ۶% بیشتر است.

 

فیس‌بوک

 

اما در مقابل کاربران متولد پس از سال‌های پایان جنگ جهانی دوم تا حدود ۱۵% کمتر اقدام به اشتراک‌گذاری مطالب مرتبط با الگوهای رفتاری کرده و اشتراک‌گذاری مطالب مرتبط با مسائل سیاسی  تا حدود ۷% در بین آن‌ها بیشتر است. اگر از حجم زیاد اشتراک‌گذاری مطالب و عکس‌های زیبا در ارتباط با حیوانات و نوزادان متعجب هستید، باید بگویم که زنان متولد در سال‌های بعد از جنگ جهان دوم تا حدود ۱۸% بیشتر از دیگر کاربران اقدام به اشتراک‌گذاری این قبیل از انواع محتوا می‌کنند.

 

چیز قابل‌توجهی که بین تمامی کاربران شبکه اجتماعی فیس‌بوک مشترک است، این است که کاربران این شبکه همه و همه به اشتراک‌گذاری محتوا طنز و خنده‌دار علاقه داشته و یا حداقل چیزی است که به دیدن و استفاده از آن علاقه نشان می‌دهند.

 

محتوای داغ و هیجانی

امروز پروفایل فیس‌بوک شما به عبارتی به‌عنوان اولین تأثیر در یک ارتباط و تعامل دوطرفه در نظر گرفته می‌شود؛ خواه این تعامل و ارتباط با یک کارفرما، یک هم‌اتاقی آینده یا دوستانی از دوستان شما باشد. بنابراین تعجبی نیست که بیش از ۵۲% از افراد مورد نظرسنجی قرارگرفته در این تحقیق ادعا کرده‌اند که همواره سعی می‌کنند از هرگونه محتوای بحث‌برانگیز و حاشیه‌ساز خود را دور نگاه داشته و ۳۲% هم اعلام می‌کنند که به تصویر ایجادشده از پروفایل خود در ذهن مخاطبین بسیار حساس و بوده و با آگاهی کامل نسبت به آن برخورد می‌کنند.

 

چرا اقدام به اشتراک‌گذاری محتوا می‌کنیم؟

دستاورد دیگر حاصل‌شده از این تحقیق بیان می‌دارد که اغلب مردم بدون توجه به نوع محتوا و نوع و کاربرد آن اقدام به اشتراک‌گذاری مطلب یا محتوایی نمی‌کنند، ۵۵% از این افراد می‌گویند آن‌ها عموماً اقدام به اشتراک‌گذاری محتوایی می‌کنند که ازنظر دوستان آن‌ها کاربردی باشد. ۶۵% از مردان و ۷۳% از زنان ادعا می‌کنند که عموماً اقدام به اشتراک‌گذاری مطالب می‌کنند، چراکه اشتراک‌گذاری این محتوا به آن‌ها کمک می‌کند تا ارتباط نزدیک‌تری با دوستان فیس‌بوکی خود داشته باشند و تنها ۱۹% از مردان و ۱۶% از زنان اقدام به اشتراک‌گذاری محتوا تولیدشده توسط یک گروه یا فرد سوم دیگری جهت ترغیب یا تحت تأثیر قرار دادن دوستان خود در رابطه با چیزی می‌کنند.

 

ما همه به‌خوبی می‌دانیم که هرگاه محتوای منتشرشده توسط شخصی بیش‌ازحد در خوراک خبری ما معرفی شد، به‌طورمعمول یا از دیدن محتوای منتشرشده توسط وی لغو اشتراک می‌کنیم یا اینکه خیلی سریع و بدون توجه از روی محتوای منتشرشده یا بازنشر شده توسط وی عبور می‌کنیم. افرادی که بیش از ۴ مرتبه در روز اقدام به اشتراک‌گذاری محتوا بر روی پروفایل خودشان می‌کنند، چیزی در حدود ۵% از کل اشتراک‌گذاری محتوا در خوراک خبری را تشکیل می‌دهند.

 

احتمال اینکه منبع این‌گونه مطالب از مجموعه‌ای از محتوای بحث‌برانگیز و سیاسی نشات گرفته باشد، بسیار زیاد است. این تحقیق به این نتیجه رسیده است که افرادی که بیش از ۴ نوبت در هرروز اقدام به اشتراک‌گذاری مطلب می‌کنند، تا ۴۳% کمتر از دیگر افراد از محتوای بحث‌برانگیز دوری کرده و احتمال اجتناب نکردن آن‌ها از اشتراک‌گذاری محتوای سیاسی تا ۹۰% کمتر از دیگر افراد است.

برچسب ها: اشتراک گذاری, شبکه های اجتماعی, محتوا فیس‌بوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *