مشاور بازاریابی
مشاور بازاریابی کیست؟ و چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟
9 ژوئن, 2016
مشتری عصبانی
ده چیزی که نباید به مشتری عصبانی بگوییم
11 ژوئن, 2016
نمایش همه

کسب‌وکارهای کوچک و اشتباهات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی – بخش اول

شبکه‌های اجتماعی

در اواخر دهه ۹۰ میلادی و از اوایل دهه ۸۰ شمسی، کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ، به این نتیجه رسیدند یا به آن‌ها توصیه می‌شد که برای رشد کسب‌وکار خودشان نیاز به یک وب‌سایت دارند – بنابراین به این سمت روی آوردند. سپس در طی حدود ۱۰ سال گذشته رفته‌رفته این کسب‌وکارها به نقش و اهمیت بهینه‌سازی نتایج موتورهای جستجو پی برده و این موضوع به روندی داغ و پرطرفدار تبدیل شد، چراکه داشتن یک وب‌سایت کافی نبود و شما به‌عنوان یک کسب‌وکار باید در نتایج گوگل به مخاطب نشان داده می‌شدید. اما امروز این میزان اهمیت متوجه شبکه‌های اجتماعی شده است.

 

این شبکه‌ها در همه‌جا هستند و تبدیل به یک‌روند داغ و امروزی شده است، تا جایی که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک نیاز استفاده از شبکه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی را به‌خوبی احساس می‌کنند. مشاوران هم عموماً به آن‌ها می‌گویند که فعالیت‌های اجتماعی رایگان (یا ارزان) است، آسان است، نتایج مثبت از طرف آن‌ها تضمین‌شده است و عملاً استفاده از آن‌ها یک باید است. به‌هرحال باید گفت که حقیقت هیچ‌یک از این موارد نیست . . . این روند هم دقیقه همانند هر فعالیت نو بازاریابی دیگری نیاز به‌وقت و تلاش بسیار زیادی دارد و این به معنای صرف زمان، پول یا هر دو این موارد است. اگر نظری غیرازاین دارید، احتمال تکرار شدن همان اشتباهی قدیمی دیگر کسب‌وکارهای کوچکی که پیش‌ازاین تنها به دلیل تقلید از دیگران وارد شبکه‌های اجتماعی شدند از طرف شما هم وجود دارد.

 

بزرگ‌ترین اشتباهات در عرصه شبکه‌های اجتماعی که کسب‌وکارهای کوچک قربانی آن‌ها می‌شوند

خیلی ساده به نظر می‌رسد، شاید خودتان هم به‌عنوان یک مالک کسب‌وکار دارای یک حساب فیس‌بوک باشید و در موارد فروش‌های کوچک که به یک مشتری انجام می‌شود قادر به قانع کردن مشتری موردنظر که به محصول یا خدمت شما نیاز دارد، باشید. چراکه شما به این محصول باور دارید، نسبت به آن تعصب و عشق دارید، بنابراین از تبلیغ کردن آن در برابر هر کس که به حرف شما گوش دهد خوشحال می‌شوید:

 

شبکه‌های اجتماعی

 

اشتباه شماره ۱: سخنرانی برای مردم و نه صحبت کردن با آن‌ها

سخنرانی (البته بدون در نظر گرفتن اصول آن) به‌صورت یکطرفه خیلی ساده است. شما به‌طور کامل جنبه اجتماعی رسانه اجتماعی را فراموش می‌کنید و در عوض به سمت حقه‌ها و کلیشه‌های بازاریابی و فروش تغییر جهت می‌دهید (مثلا استفاده از انواع کوپن‌ها یا تخفیف‌ها). این روش‌ها حتی در شبکه‌های اجتماعی هم گاهی اثرگذار است، اما لزوماً موجب ایجاد یک شبکه یا مجموعه اعضاء اجتماعی نمی‌شود، چراکه اینها لزوماً محتوای باارزش و قابل اشتراک‌گذاری نیستند. بنابراین پس از مدتی بدون نتیجه سخنرانی خود برای این دسته از مخاطبین خود را به پایان رسانیده و از بدون نتیجه بودن آن متعجب می‌شوید.

 

اولین نکته‌ای که در این رابطه باید به یاد بیاورید این است که شما یک شرکت‌کننده در یک گفتگو در شبکه اجتماعی هستید. اگر صحبت و محتوا مطرح‌شده از طرف شما فقط و فقط حول محور پیشنهادهای فروش باشد – مردم از توجه کردن به صحبت‌های شما سر باز می‌زنند. امروزه مردم خیلی راحت در چنین محیط‌هایی به محتوایی که حال و هوای تبلیغاتی داشته باشد، بی‌توجهی می‌کنند – خصوصا در سطح شبکه‌های اجتماعی که هدف از حضور آن‌ها تنها اشتراک‌گذاری و تعامل با دیگر دوستان خودشان است.

 

با مردم تعامل برقرار کنید، اگر کسی در این شبکه‌ها شمارا دنبال می‌کند، از آن‌ها تشکر کنید. حتی شما هم آن‌ها را دنبال کنید، در مورد علایق آن‌ها با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، چیزی در تعاملات خود با آن‌ها مطرح کنید که برایشان جذاب باشد و از بابت آن ارزشی برای آن‌ها ایجاد شود. به یاد داشته باشید دنبال کردن افراد و گروه‌هایی که شمارا دنبال می‌کنند، نشانه احترام به آن‌ها است.

 

حتی خلاقانه‌تر عمل کنید، شاید مثلاً هر هفته تعدادی محدود از این افراد که شمارا دنبال می‌کنند را انتخاب کرده و در پایان هفته یک پیشنهاد ویژه و مخصوص به این افراد تهیه‌کرده و به آن‌ها (از طریق همین شبکه‌های اجتماعی) پیشنهاد دهید. منظورم کوپن تخفیف نیست، مثلا استفاده رایگان از یک جلسه خدمات شما در کنار دیگر افرادی که در ازاء پرداخت هزینه از همان خدمات بهره می‌برند. این برنامه را هر هفته برای برخی دیگر از دنبال کننده گان خود تکرار کنید و به این ترتیب این افراد جزء مشتریان و حتی وفاداران به برند شما قرار می‌گیرند.

 

اشتباه شماره ۲: عدم داشتن برنامه مدون

بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها بدون داشتن هیچ برنامه از پیش تدوین‌شده‌ای به یکباره وارد فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. آن‌ها فقط می‌دانند که باید در این شبکه‌ها فعالیت داشته باشند، بنابراین به یکباره یک صفحه در فیس‌بوک یا یک حساب توئیتری باز می کنند و سپس شروع به پی بردن به ریزه‌کاری‌ها و بایدها و نبایدها فعالیت در این شبکه‌ها می‌پردازند. اما ازاینجا به بعد چون برنامه‌ای برای خود ندارند، شروع به ارسال محتوا بدون هدف و برنامه کرده یا نهایتا دچار اشتباه شماره یک می‌شوند که بالاتر به آن اشاره شد.

 

برنامه؟؟؟؟ برخی ممکن است با شنیدن این حرف بسیار متعجب شوند!! اما دلیلی برای تعجب وجود ندارد، تهیه برنامه این کار سخت نیست و برنامه مورد نظر نباید لزوما خیلی پیچیده باشد. خیلی راحت می‌توانید خلاصه‌ای از یک برنامه در یک فرصت کوتاه تهیه کنید مثلا قبل از ناهار آماده کنید. اما به‌هرحال باید این کار را انجام دهید. شاید ارائه مثالی کامل در این زمینه راحت نباشد – اما اجازه دهید فرض کنیم که شما به کار فروش یک نوع ماست مشغول هستید. برنامه شما می تواند پاسخ دادن و ارج نهادن به ارائه نظر و تصدیق مشتریان نسبت به محصولات شما باشد. مثلا باید در ازاء هر تصویری که از محصولات شما از طرف مشتریان در حال مصرف کردن و همراه با نظر آن‌ها در این شبکه‌ها برای شما ارسال می شود، در مقابل به عنوان تشکر به‌نوعی برای آنها ارزش‌آفرینی کنید و زحمت و توجه آن‌ها به برند خودتان را جبران کنید. شاید این جبران زحمت خیلی ساده بتواند به‌صورت یک بسته بخر و دو بسته ببر یا درصدی تخفیف در خرید بعدی مطرح شود، یا خیلی موارد دیگر که می‌توانید با خلاقیت خود به آن‌ها دست پیدا کنید.

ادامه دارد . . .

 

برچسب ها: آموزش شبکه‌های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *