مینیمالیسم در بازاریابی ایران، گپی با تورج صابری‌وند
12 ژانویه, 2015
این پنج اشتباه را در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود انجام ندهید
13 ژانویه, 2015
نمایش همه

می دانید روی چه کسی حساب کنید؟

“اسنوا به‌عنوان یکی از نامهای تجاری ایرانی متعلق به گروه انتخاب از سال 1384 در صنعت لوازم‌خانگی پا به عرصه بازار گذاشت ” این معرفی اسنوا از خودش است.
اسنوا یکی از زیر برندهای گروه صنعتی انتخاب است و حدود 10 سال است که پا به عرضه لوازم‌خانگی گذاشته و فروشگاه‌های بزرگی نیز در سراسر کشور راه‌اندازی کرده، و توانسته با استفاده از تبلیغات مختلف محیطی و تلویزیونی جایگاه ذهنی نسبتا قابل قبولی در ذهن مخاطب ایرانی کسب کند. آنچه از شنیدن نام اسنوا برای اولین بار به ذهن می‌آید، یک نام خارجی مانند سونی یا سانیا است و مخاطب ناخودآگاه اسنوا را یک برند خارجی تصور می‌کند حال‌آنکه اسنوا برندی کاملا ایرانی است و برگرفته از کلمات ” اركان ساختار نوين ايرانيان ” . این اشتباه مخاطب شاید به نفع اسنوا باشد و در فضای عدم اعتمادی که نسبت به کالاهای ایرانی وجود دارد یک مزیت کوچک برای اسنوا محسوب شود.

snowa

اسنوا برندی است قرمزرنگ و با تابلوهای بزرگی که بر سر در فروشگاه‌هایش نصب‌کرده خود را برندی قرمزرنگ معرفی کرده و به گفته خودش سعی کرده با این لوگو “تصويری لطيف و بصری كه مصرف‌کننده با آن خو می‌گيرد” ایجاد کند و شعاری که تاکنون سر می‌داد ” همراهی بهتر براي زندگی ” بود. بااینکه چه اندازه توانسته همراه بهتری برای زندگی ما باشد یا اینکه چه اندازه مصرف‌کننده با آن خو گرفته یا نه کاری نداریم. آنچه با آن کارداریم اتفاق جدیدی است که این روزها در حال شکل‌گیری است و یک تغییر بزرگ را در برند اسنوا شاهدیم که شاید بتوان با عبارت پوست‌اندازی از آن یادکرد. آری اسنوا در حال نو شدن است.
اسنوا کمپینی شروع کرده که درصدد بازسازی مجدد برند خود است که در اصطلاح حرفه‌ای به آن ریبرندینگ گفته می‌شود. ریبرندینگ معمولا بعد از سال تحقیقات بازار مفصل و بعد از تشخیص ضعف‌هایی در عملکرد برند صورت می‌گیرد و معمولا بر روی هویت بصری، پیام‌ها و شعارهای برند اعمال می‌شود و آن چیزی است که اسنوا در حال انجام آن است.
ریبرندینگ کردن روش‌های مختلفی دارد که نیاز به مقاله‌ای مفصل در این خصوص است اما اسنوا درواقع با تمرکز بر مدل AIDA در حال ایجاد Attention یا توجه دوباره به برند خود برآمده و سعی کرده است با استفاده از Teaser ads یا همان “تبلیغات برای تبلیغات” در ذهن مخاطب ایجاد سوال کند. در این روش یک مجموعه‌ای از تبلیغات پشت سر هم که سناریوی برنامه‌ریزی‌شده‌ای در پشت آن است وجود دارد تهیه می‌شود. تبلیغات ابتدایی معمولا بدون اشاره به نام برند پخش می‌شود و فقط قصد ایجاد سوال در ذهن مخاطب را دارد و درواقع تبلیغات اولیه خودشان نوعی تبلیغ برای تبلیغات ثانویه محسوب می‌شوند. در گام‌های بعدی کم‌کم از نام برند رونمایی می‌شود و ریبرندینگ عمومی می‌شود.
اسنوا هم در تیزر جدید تبلیغاتی خود قصد انجام چنین کاری را داشته و فقط از شعار تبلیغاتی خود رونمایی کرده است. این تیزر تلویزیونی نسبتا خوش‌ساخت است و توجه مخاطب را جلب می‌کند، از احساسات همنوع دوستی و محبت که حسی همگانی است بهره جسته و استفاده از معصومیت کودکانه بر اثرگذاری آن افزوده است.

هرچند اسنوا در تبلیغات محیطی خودش نام برند را لو داده و من که اکنون در حال نوشتن این مقاله هستم می‌دانم که کمپین ” روی ما حساب کنید” مربوط به اسنوا است. بهتر بود این ابهام در ذهن مخاطب اندکی باقی می‌ماند تا پس از رونمایی نام برند در تثبیت آن کمک کرده باشد.

11836f449bfe275347fb1c734f3ed217402abedc248a48c53a541be5d651dc4e

بااین‌حال لوگوی جدید اسنوا قابل‌تحسین است و نسبت به لوگوی قبلی از حس و حال صمیمی‌تری برخوردار‌است و استفاده از رنگ سبز با هویت اسنوا که می‌خواهد برندی سبز و حامی محیط‌زیست نیز باشد بیشتر سازگار است.
اسنوا در حال پیشرفت است و امیدواریم بتوانیم رویش حساب کنیم

برچسب ها: تبلیغات, تیزر تبلیغاتی, ریبرندینگ

2 دیدگاه ها

  1. رسول گفت:

    عالی بود. اما کم!

  2. حمید گفت:

    مطالبتون بسیار عالی و زیباست الان تقریبا دو ساعتی هست که دارم توی سایت شما می چرخم و مطالبتون رو میخونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *