درس هایی از برندهای بزرگ در اینستاگرام
17 جولای, 2014
پاول آدامز : مدیر برندسازی فیس‌بوک
18 جولای, 2014
نمایش همه

3 راه برای استفاده بیشینه از بازاریابی احساسی

خشم اخیر نسبت به مطالعات دستکاری عاطفی فیس بوک نشان داد که احساسات و عواطف چیزی است که مردم از صمیم قلب ان را خصوصی برای خود نگه می دارند. با این حال عواطف مسئله ای مهم در بازاریابی احساسی است تا بواسطه آن قلب ها و افکار مردم را لمس کنیم.


باربارا فو، مدیر اجرایی آژانس تبلیغاتی JWT نکته های را به اشتراک گذارده است که چطور افراد خلاق می توانند به بهترین شکل قدرت احساسات را در بازاریابی مهار کنند.
“صنعت تبلیغات در عصر دیجیتال به شدت در حال تغییر است. اما من باور دارم که یک مساله مرکزی تغییر نخواهد کرد و آن بدست گرفتن احساسات مردم است.”
“مردم وقت گران‌بهای خود را تنها برای تبلیغاتی صرف می کنند که قلب شان را لمس کند.”
 
1) مخاطبان هدف خود را به عنوان انسانهایی عادی، نه به عنوان کلیشه های جنسیتی، بشناسید

وقتی بر روی آفرینش یک تبلیغات کار می کنید، اغوا کننده است که ساده ترین راه را انتخاب کنید و از فن آوری هوشمند مردم شناسی کلیشه ای استفاده کنید. فو نسبت به استفاده از انواع روش‌های کلیشه ای که در رسانه های جمعی استفاده می شود، هشدار می دهد و آفرینندگان تبلیغات را تشویق می کند به پرسش درباره مفروضات خود از مردمی که کانالهای دیجیتال خاصی را مورد استفاده قرار می دهند.
“چیزی که من همیشه به تیمم می گویم این است که نمی توانید تبلیغات خوبی درست کنید اگر درک درستی از مردم نداشته باشید.”
فو می افزاید: “مردم را آنطور فرض نکنید که از کانال و یا فرم خاصی استفاده می کنند و بیشتر وقت خود را در این ساختارهای ثابت صرف می کنند. این کانالها بسیار علاقه دارند کلیشه ها را بزرگ جلوه دهند و مردها و زن ها را به مسخره و شوخی بگیرند. ”
برای مثال، او می گوید در سال‌های اخیر وقتی آفرینندگان تبلیغات خلاصه از یک هدف تبلیغاتی جنس زن با سن بالای 30 سال می گرفتند، معمولا او را به شکل زنی تنها و مجرد دسته بندی می کردند.
اما آیا این دسته بندی واقعا نماینده کسانی است که مشتری می خواهد هدف قرار دهد؟ فو می گوید : همه چیز از بینشی درست از مجموعه افکار مخاطبان هدف‌تان آغاز می شود.

 

2) سعی کنید برای هر مخاطب پیام خاص خودش را بگنجانید و لزومی به پیام هایی که همه مخاطبان را در برگیرد، نیست

فو می گوید: “شغل ما همیشه یکسان است، که همیشه باید در رقابت با کشش های دیگر زندگی مردم باشد. چالش با افزایش بیش از اندازه اطلاعات در پلت فرم های مختلف در عصر ما بیشتر نیز می شود. ما بعنوان بازاریاب‌ها دیگر کار لوکسی قبلی که داشتیم را از دست داده ایم: یعنی مردمی که در راحتی بنشینند و تلوزیون تماشا کنند تا ما افکارشان را تغذیه کنیم.”
وی از دقت بیشتر در کارزارهای دفاع می کند و این تفکر که عامه مردم را هدف قرار دهید را مردود می داند.
فو می گوید: بدانید که دقیقاً با که سخن می گویید و کانال و تُن مخصوص او را بیابید تا با او سخن بگویید.
یکی از مزایای ازدیاد کانال های اطلاعات در هر حال این است که برند ها به شکل موفقیت آمیزی توجه مردم را می توانند جلب کنند. کانالهای بیشتری در دسترس تبیغات کننده ها وجود دارد تا مشتری مربوطه را حفظ کنند و آنها را به صرف زمان برای کانال برندشان وادار کنند.
 
3) سعی کنید مردم را نسبت به آنچه می خواهید بگویید، کنجکاو کنید
چه تبلیغی در دنیای دیجیتال خوب محسوب می شود؟ فو می گوید: همه موضوع بر می گردد به تلاش شما به جذب علاقه مشتری به یادگیری در باره برند شما با تمام احساسات و عواطف. این راه درجه یک برای دست یابی به اهداف‌تان است.
فو می گوید : “راه اندازی احساسات مخاطبان از مبانی تبلیغات است، چه از راه های آفلاین یا آنلاین. چه عشق، چه تنفر، چه همدلی، چه کنجکاوی و چه ترس باشد، وقتی احساسات مردم را به راه انداختی، آنها خواهان تعمیق دانسته هایشان خواهند بود و آنچه برند می خواهد بگوید را می خواهند بدانند.”

برچسب ها: بازاریابی احساسی, تبلیغات احساسی

1 دیدگاه

  1. سولماز گفت:

    مطلب جالب اینجاست که اخیراً بزرگان تبلیغات به این نتیجه رسیده اند که تبلیغ ویا مذاکره به نوعی صورت پذیرد که ذائقه و فرهنگ مخاطب در نظر گرفته شود ، حال اینکه تا همین اواخر چنین موردی نه تنها که رعایت نمی شد بلکه کاری بیهوده بود وازنظر کارفرمایان قشر عام مدنظرقرارمیگرفتند که البته هنوزچنین چالشی درتبلیغات برخی کشورها من جمله ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *