چگونه برای جایگاه خودمان در بازار از ماتریس رقابت استفاده کنیم؟

طرح‌بازاریابی
آیا کسب‌وکار شما طرح‌بازاریابی دارد؟
3 جولای, 2016
روابط عمومی
رسوایی اسناد پاناما و وظیفه روابط عمومی
5 جولای, 2016
نمایش همه

چگونه برای جایگاه خودمان در بازار از ماتریس رقابت استفاده کنیم؟

ماتریس رقابت

استفاده از ماتریس رقابت در یک طرح کسب‌وکار به دلایل مختلفی بسیار مهم بود و ضرورت دارد. اول‌ازهمه اینکه ابزاری برای اطلاعات ورودی و پیش‌بینی آینده در نظر گرفته می‌شود. دوم اینکه . . . می‌تواند منجر به توسعه و توضیح جایگاه و به‌طورکلی موضوع جایگاه‌یابی برای یک کسب‌وکار شود. سوم اینکه این ماتریس یکی از مهم‌ترین و مطمئن‌ترین ابزارهای بصری استراتژیک است که هر استفاده‌کننده از یک طرح کسب‌وکار نیاز به استفاده و مطالعه کردن آن دارد. استفاده از ماتریس رقابت یک نقطه تکیه‌گاه در معرفی کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، توسعه محصول، استراتژی و همچنین تدوین پیام‌های بازاریابی (یا همان تبلیغات) است. زمانی که چنین چیزی در اختیار نداشته باشید، مطالعه کنندگان طرح شما در عمل به‌راحتی نبود آن را احساس می‌کنند.

 

در ادامه مثالی ساده و عملی از این ماتریس را می‌بینیم:

 

ماتریس رقابت

 

چنان‌که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ماتریس استاندارد رقابت نشان می‌دهد که رقبای مختلف چگونه بر اساس فاکتورها و عوامل مشخص در کنار هم قرارگرفته و مشخص می‌شوند. به عبارتی مقایسه محصول یا خدمت شما در پرتو آن فاکتورهای مطرح‌شده در رقابت است. این تصویر نشان می‌دهد که پیشنهاد ارائه‌شده در رابطه با این محصول یا کسب‌وکار، در قالب ویژگی‌ها و مزایای مطرح‌شده، چه جایگاهی در برابر رقیب خودش دارد. حتی اگر قادر به شناسایی و تشکیل یک ماتریس رقابت از طرح کسب‌وکار یا چارت سازمانی خود نباشید – ممکن است بسیاری از مطالب موردنیاز برای تشکیل چنین ماتریسی را در انواع تبلیغات سنتی دیده باشید.

 

ماتریس رقابت

 

کاربردهای استاندارد ماتریس رقابت

در بالا به این موضوع اشاره کردم که ماتریس رقابت در حال حاضر به‌عنوان یک تکیه‌گاه در طرح‌های کسب‌وکار و معرفی پیشنهاد و . . . در نظر گرفته می‌شود. ما عموماً با صدها مورد از این طرح‌ها در طی هرسال سروکار داریم و آنها را بازبینی می‌کنیم و جالب‌تر اینکه اغلب اوقات این کار را همراه با سرمایه گذران دیگر به‌صورت گروهی انجام می‌دهیم و دقیقاً این‌گونه به نظر می‌رسد ما هم وجود داشتن چنین ماتریسی را انتظار داریم و اگر با چنین چیزی مواجه نشویم نبود آن کاملاً برایمان محسوس است.

 

استفاده از این موارد، درواقع، قدری موجب بدبینانه نگاه کردن ما شما شده است. ما در تمامی طرح و پیشنهادها به‌نوعی با ماتریس رقابت برخورد داریم، ولی تاکنون موفق به دیدن یک طرحی شامل ماتریس رقابت نشده‌ام که این ماتریس نشان دهد که مثلاً طرح موردنظر چیزی فراتر از انتظار بازار هدف را ارائه می‌کند. پس شاید این نکته بتوان موضوعی را در رابطه بااعتبار و چگونگی افزایش آن به ما گوشزد می‌کند، چراکه واقعیت این هم است و شما نمی‌توانید دقیقه همان کارهایی را بکنید که رقیب شما در حال انجام دادن آن است و بازهم انتظار موفقیت داشته باشید.

 

اغلب ماتریس‌های رقابتی که می‌بینم، درزمینهٔ و با محوریت کسب سرمایه‌گذار مورداستفاده قرارگرفته‌اند. در این صورت، هدف اصلی بزرگ کردن و به چشم آمدن تفاوت‌ها و همچنین تائید یک نیاز از بازار در نظر سرمایه‌گذار بالقوه است. همواره فرض بر این است که لایه زیرین و پشتیبانی‌کننده از آن “ما یک خلاء را پر می‌کنیم و ما آن را بهتر انجام می‌دهیم باشد.

 

لطفاً ارزش ماتریس رقابت را تا حد یک ابزار داخلی برای کمک به توسعه استراتژی و خصوصیات طراحی محصول پایین نیاورید. نگران استفاده از آن برای نشان دادن برتری خود در انجام دادن کاری نسبت به رقبا نباشید، بلکه باید از آن برای پوشش دادن حفره‌های بازار و نیازهایی که به آنها پرداخته نشده است استفاده کنید تا درنهایت قادر به هدایت فرایند توسعه محصول و راه‌حل‌هایی باشید که فرصت‌های بهتری در کسب‌وکار شما به‌حساب می‌آیند.

 

گاهی اوقات از این ابزار تحت عنوان فرصتی برای بازاریابی خلاقانه یا ابزاری برای بازآرایی اطلاعات جهت استفاده بهتر از آنها در کسب‌وکار نام‌برده می‌شود.

 

اطلاعات ماتریس رقابت را از کجا پیدا کنیم؟

در این رابطه مسئله پیدا کردن سوزن در یک انبار کاه نیست، بلکه مسئله اصلی پیدا کردن یک سوزن از میان انبوهی از سوزن‌های موجود است. شما به‌راحتی قادر به پیدا کردن حجم زیادی از اطلاعات در مورد شرکت رقیب از طریق اینترنت و اپلیکیشن های موبایل هستید. درواقع مشکل اصلی مرتبط کردن آنها و تصمیم‌گیری در رابطه با تأکید کردن بر کدام‌یک از آن‌هاست. دراین‌باره پیشنهاد می‌کنم که سعی کنید همواره به صورتی قابل‌انعطاف و عملی رفتار کنید. به دنبال اطلاعاتی باشید که در رابطه با نکاتی هستند که شما می‌خواهید بر آنها تأکید داشته و آنها را به دیگران نشان دهید.

 

شاید زمانی نداشتن اطلاعات در رابطه با شرکت‌های بزرگ و کوچک مسئله مهمی به نظر می‌رسید؛ اما امروز به جد می‌توان گفت که دیگر مسئله این نیست و اگر شما با چنین مشکلی مواجه هستید، مشکل را باید متوجه واحد تحقیق و توسعه خود بدانید، نه آن را به نبود اطلاعات ربط دهید. خصوصاً برای شرکت مای رقیبی که سهام آنها در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود که باید توجه داشت، اطلاعات بسیاری زیادی قابل‌دسترسی است. اگر پس از تحقیق و بررسی کامل و دقیق باز به این نتیجه رسیدید که اطلاعات جامع و کاملی در این رابطه وجود ندارد، آنگاه شاید بتوان گفت که شرکت مذبور اصلاً شاید رقیبی به‌حساب نیاید.

برچسب ها: ماتریس رقابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *