استراتژی قیمت گذاری – قسمت اول
7 ژوئن, 2014
هویت انسانی کسب و کار در شبکه اجتماعی
7 ژوئن, 2014
نمایش همه

چرا اکثر برند‌ ها از بین می روند؟

به اعتقاد جیم کالینز مهم نیست که چقدر برند موفقی داشته باشید، چرا که روزی از بین خواهد رفت، ولی دلیل واقعی از بین رفتن برند ها چیست؟

برند
طبق تحقیقات جیم کالینز از سال 1955 بیش از 2000 برند در مجله بین‌المللی Fortune500 ثبت شده‌اند ولی تا سال 2008 فقط 71 تا از آن‌ها بقا یافته اند. یعنی 86٪ از برندهای بوجود آمده در طول این بازه زمانی از بین رفته اند.

کالینز معتقد است که دست یافتن به رتبه 500 شرکت برتر جهان هیچ چیزی را اثبات و تضمین نمی کند. شرکت هایی که بعد از 1955 پدید آمدند هم‌اکنون بسیار بزرگ جلوه می‌کنند (مانند شرکت های کامپیوتری) و دیگر خبری از شرکت هایی مانند Scott Paper, Zenith Rubbermaid, Teledyne, Warner Lambert and Bethlehem Steel که زمانی بسیار بزرگ بودند نیست.

سی سال قبل فروشگاه‌ های Ames و Wal-Mart از مدل های کسب و کار مشابهی استفاده می‌کردند و در دوران اوج خود بودند. حال خبری از Ames نیست ولی Wal-Mar بزرگ و بزرگ‌تر شده است.
تحقیقات کالینز ثابت می‌کند که تمامی محصولات، خدمات و حتی راه کارهایی که برای مشکلات خاص ارائه می شوند، ممکن است که منسوخ گردند ولی این به آن معنی نیست که سازمانی که ‌آن ها را ایجاد کرده نیز باید منسوخ شوند.

زندگی ادامه پیدا می‌کند ولی بیشتر برندها این چنین نیستند، اگر هویت‌تان را به کاری که می‌کنید و یا جایی که در آن هستید پیوند بزنید، تشییع جنازه شما نزدیک است. تاریخ به ما آموخته است که بسیاری فراتر از آنچه که هستند نمی اندیشند و در نتیجه حال دیگر حضور بیرونی ندارند. این هزینه گزاف ایده‌ال گرایی بیهوده آنهاست.

منبع: brandingstrategyinsider.com
ترجمه: علی برهانی

برچسب ها: fortune500, برند, برندسازی, مرگ برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *