ستاره‌ ها و جای خالی آن‌ها در کمپین‌های تبلیغاتی
2 فوریه, 2015
اخلاق کسب‌وکار چیست؟
3 فوریه, 2015
نمایش همه

ارزش توصیه‌های مشتریان

پیگیری همه‌ی مکان‌ها و کانال‌هایی که بتوانید مشتریان را در آن پیدا کنید و در مورد برند خود با آن‌ها صحبت کنید، سخت است. بررسی‌ها، وبلاگ‌ها، نظرات در مورد مقالات، رسانه‌های اجتماعی نمونه‌هایی از آن‌ها هستند. همه نظرات مطلوب نیستند، اما هر قطعه از بازخوردها ارزشمند هستند و برند شما را می‌سازند.

توصیه‌های مشتریان: دپارتمان بازاریابی غیر رسمی شما

اولین چیزی که شما باید انجام ‌دهید، هنگامی که تصمیم به خرید یک کتاب از آمازون دارید چیست؟ بررسی ریویوها و یا شاید پرسیدن از یک دوست باشد. بازخورد مشتریان و توصیه‌ها اغلب بهترین بازاریابی‌ای است که شما می‌توانید داشته باشید.

وقتی کسی در مورد کسب‌وکار شما تعریف می‌کند، او در حال انجام کار فروش برای کسب‌وکار شما است. به طور متوسط یک کسب‌وکار حدود 60 درصد از مشتریان جدید خود را از توصیه مشتریان پایه‌اش بدست می‌آورد.

با درک این‌که چه محرک‌هایی مشتریان را برای انجام این کار تشویق می‌کند، به طور مداوم شما می‌توانید فروش خود را افزایش دهید و با کمی هزینه مشتریان جدیدی را کسب کنید.

با این حال بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها ارزش بازخورد از مشتری را دست‌کم می‌گیرند. مشتریان وفادار علاوه بر توصیه برند شما به دیگران به صرفه‌تر هستند و نیاز به پشتیبانی و خدمات کمتری دارند. به طورکلی اکثر آن‌ها مشتریان سودآوری هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که مشتریان معرفی شده رفتار مشابهی با مشتریان وفادار موجود دارند. این وفاداری مشتری بدون هیچ هزینه‌ای برای شما حاصل می‌شود.

اگر به جای تقلا کردن برای مشهور شدن روی مشتریان موجود تمرکز کنید و تلاش کنید تا آنها تجارب مثبتی را در مورد برند شما به اشتراک بگذارند، باعث می‌شود افراد زیادی به سمت شما بیایند و به مشتری وفادار و دائمی شما تبدیل شوند. مشتریان معرفی شده مانند هدیه‌ای هستند که به شما داده شده‌اند. فراموش نکنید که مشتریان دوست دارند تجربه‌های بزرگ و خوب خود را پخش کنند، مشتریان معرفی شده هم دوباره این معرفی را انجام خواهند و چرخه به همین ترتیب ادامه خواهد یافت.

Chart-02-loyalty-leaders-drive-faster-growth_v02

شرکت‌هایی که راهنمایی‌های مشتریان خود را دریافت می‌کنند و به آن‌ها عمل می‌کنند می‌توانند پاداش قابل توجهی از مشتریان دریافت کنند. شرکت‌های با بالاترین امتیاز پروموتور خالص(NPS) مانند اپل در صنعت خود به سرعت رشد پیدا می‌کنند. به عبارت ساده امتیاز خالص پروموتور بالا به این معنی است که بسیاری از مردم در مورد شرکت شما مثبت صحبت می‌کنند.

 

ask-for-referrals

پیدا کردن یک راه برای سرمایه‌گذاری روی مکالماتی که گاه‌به گاه اتفاق می‌افتد، هر روز می‌تواند تفاوت زیادی برای کسب‌وکار شما ایجاد کند. ما در عصری زندگی می‌کنیم که مشتریان آزادانه می‌توانند توصیه‌های خود را به صورت حضوری و یا آنلاین برای تمام جهان به اشتراک بگذارند. درک NPS و اعمال نفوذ روی مشتریان وفادار برای این‌که در مورد برند شما صحبت کنند یکی از موثرترین شیوه‌ها برای رشد کسب‌وکار شما است.

 

 

برچسب ها: بازخورد, توصیه‌های مشتریان

2 دیدگاه ها

 1. سعید گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  واژه پروموتور به چه معناست و به چه کسی اطلاق می شود؟

  • محمدرضا گل آقائی گفت:

   ترویج کننده، پیش برنده، ترقی دهنده
   ممکن است به جای طرفدار پر و پا قرص هم استفاده شود

   1. One that promotes, especially an active supporter or advocate.
   2. A financial and publicity organizer, as of a boxing match or an artistic performance.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *