چطور یک عضو خانواده را از یک کسب و کار خانوادگی اخراج کنیم

آندره سیتروئن ، صنعتگر، خالق بیلبورد های الکترونیکی
17 جولای, 2015
مشتری ها از ما چی می خرند؟
19 جولای, 2015
نمایش همه

چطور یک عضو خانواده را از یک کسب و کار خانوادگی اخراج کنیم

اخراج یک عضو خانواده از یک کسب و کار خانوادگی ممکن است یکی از بزرگترین چالش هایی باشد که یک کسب و کار خانوادگی ممکن است با آن مواجه شود
و در واقع هیچ راه حل جادویی برای رهایی یافتن از صدمات عاطفی، ناراحتی و . . . وجود ندارد.
آن دسته از افرادی که پیش از این چنین تجربه ای را داشته اند، بخوبی می توانند از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت آن بر خانواده خود صحبت کنند. در واقع می توان گفت این موقعیتی بسیار پیچیده و سخت است. من این اطلاعات را نه فقط از نوشتن و خواندن مطالب مختلف در این رابطه به دست آورده ام، بلکه تجربه دست اول از آن را در سن ۲۲ سالگی داشتم، در این سال بطور ناگهانی وارث سهم پدرم از مزرعه خانوادگی شدم و پس از آن تجربه مدیریت در کسب و کار خانگی مختلف را داشتم.

 

راهکار های پیشگیرانه:

 

– استخدام: مشکلات جدی در عرصه عملکرد یک کسب و کار همواره زمانی رخ می نماید که اعضای خانواده برای سمت ها و مشاغلی استخدام شوند که هیچگونه مهارتی در آنها ندارند. شاید این روش استخدام برای یک پدر یا مادر تنها به صرف این موضوع که فرزند آنها در تلاش برای پیدا کردن یک شغل است، والدین او انتظار حد معینی از درآمد برای وی را دارند یا اینکه آن والدین انتظار دارند که فرزندشان در نزدیکی آهنها زندگی کند، بهترین ایده و راه حل ممکن نباشد. استخدام کردن فردی به این دلایل موجب صدمه زدن به آن کسب و کار بوده و بطور بالقوه استعداد ایجاد هرگونه تعارض در سازمان را دارد. آیا واقعا دوست دارید زمانی که دختر یا پسر شما در جایگاه استخدام شده به دست و پا زدن می افتد وی را از آنجا اخراج کنید؟ پس اعضای خانواده خود را تنها به دلیل شایستگی و آمادگی آنها برای ایفای نقش در جایگاهی که سازمان به آن نیاز دارد استخدام کنید.

 

– انتظارات: به منظور جوابگو بودن و مسئول دانستن یک نفر نسبت به اعمالش، باید مجموعه ای از انتظارات کاملا مشخص را برای وی تعیین نمائید. اغلب کسب و کارهای خانوادگی برای عدم وجود انتظارات شفاف و مشخص در آنها معروف می باشند. بنابراین انتظاراتی را تعیین کنید و برای کسب نتایج مورد انتظار آنها را به اطلاع کارکنان و اعضای شرکت برسانید. هر قدر این انتظارات مشخص تر باشند و ارزیابی کردن عملکرد یک نفر نسبت به آن انتظارات آسان تر می باشد.

 

– بازخورد: یکی از معمول ترین شکواییه ها از طرف جانشینان کسب و کارهای خانوادگی این است که هرگز در طی کار خود بازخورد بی طرف از بنیان گزاران اولیه کسب و کار دریافت نمی کنند. اخراج کردن کسی تا کنون هرگز یک بازخورد مناسب نسبت به کارهای خودش (یا فرصتی برای پاسخ دادن به بازخورد) دریافت نکرده است، احساسی ناشی از بی عدالتی به آنها می دهد. در زمان ارائه بازخورد، بر عملکرد فرد تمرکز کنید و تنها به اطلاعات بی طرف توجه داشته باشید. برای اعضای بزرگتر و ارشد خانواده، نظرات افرادی از اعضای هیئت علمی که جزء اعضای خانواده نیستند را در نظر بگیرید، چرا که آنها بیشتر از هر شخص دیگری قادر به بررسی موضوع بصورت بی طرف می باشند.

 

imageedit_6_7641993537

 

راهکارهایی برای کمک به شما در طی این فرایند:

 

– آن را بی اهمیت جلوه ندهید: پس به هر حال تصمیم به اخراج یکی از اعضای خانواده گرفته اید. حتما پیش از این بازخورد بی طرف به وی ارائه کرده اید و شاهد هیچ تغییری در میزان عملکرد وی نبوده اید، یا اینکه حتی رفتار و اعمال وی شما را مجبور به اتخاذ چنین تصمیمی گرفته است. این موقعیت را بی اهمیت در نظر نگیرید. اخراج کردن یکی از اعضای خانواده همانند اخراج کردن یکی از کارکنان عادی و غیر فامیل نیست. توجه داشته باشید که اخراج چنین فردی بر روابط کوتاه مدت و بلند مدت شما تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

 

– در رابطه با عملکرد و روابط خانوادگی صحبت کنید: با فردی که در شرف اخراج شدن است بصورت روشن صحبت کنید و به او بگوئید که خانواده همچنان وی را صمیمانه دوست دارد و نگران وی می باشد. اما همچنان برایش توضیح دهید که عملکرد وی میزان انتظارات این کسب و کار را برآورده نمی کند و به باز هم به آنها تاکید داشته باشید که، “ما باید در کنار هم تلاش کنیم تا شغلی را پیدا کنیم که در برآورده ساختن انتظارات موفق باشی!”

 

– به آنها برای دستیابی به موفقیت کمک کنید: زمانی که یکی از اعضای خانواده اخراج شد، ارتباط خود را با وی بطور کامل قطع نکنید. حفظ و ارتباط و کمک برای یافتن موقعیت شغلی جدیدی موجب می شود تا ضمن حفظ ارتباط با خانواده بار عاطفی این مشکل برای آنها کمتر و کمتر شود. عدم حمایت از آنها موجب عمیق تر شدن بار احساسی این مشکل شده و این پیغام را به آنها می دهد که ما برای تو ارزشی قائل نیستیم یا تو را دوست نداریم.

برچسب ها: مدیریت کسب و کار, کسب و کارهای خانوادگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *