7 نکته برای این‌که مخاطب بدون خواندن، ایمیل شما آن را پاک نکند
1 آوریل, 2015
4 فیلمی که کارآفرینان می‌توانند از آن‌ الهام بگیرند
3 آوریل, 2015
نمایش همه

آیا شما قهرمان بلامنازع تحول نیز هستید؟

نوآوری و تحول دو روی یک سکه اند و هرکدام فرآیندهای داخلی متفاوت ومجزایی دارند ودر بسیاری از مواقع نوآوری وتحول نیاز به مهارت های رهبری متفاوتی برای عملی شدن دارند.

نوآوری عالی است ولی بسیاری از مواقع کافی نیست و همیشه باید یک سوال را در ذهن داشته باشید وآن این است:

آیا شما قهرمان بلامنازع تحول نیز هستید؟

شاید نوآوری وافراد مبتکر نقش بسیار مهمی در طول عمر یک محصول یا خدمت داشته باشند اما ایجاد تحول حاصل از آن نوآوری بخشی از ماجراست که کمتر به آن توجه شده است. نوآوری در صورتی که به تحول منجر نشود به بی علاقگی منجر خواهد شد که بوسه مرگی بر نوآروی های آینده خواهد بود.

عملی کردن یک ایده نوآورانه فرایندی نیست که بتوانید به یک باره آن را یادبگیریدوبه کاربگیرید.این کار درواقع یک تغییرمداوم در توانایی ها، مهارت ها، رفتارها وایده هایی است که درحال رشدوتغییراند،دقیقا همانند افراد و سازمان هایی که از محصول شما استفاده میکنند و دائما رشد میکنند و تغییر جزء جدایی ناپذیر آنهاست.

با این وجود هنوز هم سازمانهایی وجود دارند که وقتی می بینند فرآیندهای ایستایی که در محیط های پویا به کار میگیرند با مشکل مواجه می شوند، متعجب می شوندوکاری جزشکایت ندارند.این ها همان سازمانهایی هستند که سازگاری کمی با محیط دارند وقطعا به نتیجه مطلوب نخواهند رسید.

امروزه فرایندهای نوآوری شما باید با فرایندهای یک سال، دوسال وحتی 5 سال پیش متفاوت باشد چرا که امروزه هدف فرایندهای نوآوری عملی کردن اهداف استراتژیک سازمان است. فرآیند نوآوری سازمان نقشه راهی است که رابطه شما را باشرکاءوسهامداران سازمانتان که فقط به دنبال نتیجه هستند تنظیم میکند بنابراین این فرایند باید بااستراتژی ها و اهداف متغییر سازمان در هماهنگی کامل باشد.

پنج نکته ای که برای نوآوری های اثربخش باید در نظرداشته باشید.

1. مطمئن باشید فرآیند نوآوری که طراحی کرده اید واقعا برای کسب وکارتان اهمیت دارد.

برای بسیاری از سازمانها ممکن است فرایندهای نوآوری مختلفی تعریف شود که هرکدام برای هدف خاصی در نظر گرفته شده باشند مانندفرایندهای توسعه تکنولوژی،توسعه محصول جدید،تولید محصول با ریسک کمترو…….

برای اینکه بهترین نتیجه را داشته باشیدباید خطوط اصلی پروژه خودتان را بررسی کنید،برای اینکار تمام پروژه های جاری شرکتتان را لیست کنید وآنها رابراساس میزان ریسک(ریسک بالا،ریسک متوسط،ریسک کم)ویا براساس نوع پروژه(تکنولوژی جدید،محصول جدید،خدمت جدید،ارتقاء) طبقه بندی کنید.

پروژه های جاری در شرکتتان ممکن است ترکیبی از طبقه بندی های بالا باشد ولی همیشه سعی کنید نوآوری را برای با اهمیت ترین آنها به کار ببرید.

innovation

2.از افرادی که درگیرفرایند نوآوری هستند در مورد موثر بودن فرایند نظرخواهی کنید.

به نظرات همه گروهها وشرکای دخیل در فرایند گوش دهید ودر مورد نظرات مخالف با نکته سنجی تحقیق کنید چراکه فقط با نکته سنجی است که می توانید در برابر نظرات مخالف که بعضا فقط به علت مقاومت در برابر تغییر بیان می شوند پایداری کنید.

مواظب باشید اظهارنظرهای منفی شما را در اقدامات نوآورانه تان که مطمئن هستید تغییرات مهمی برای سازمانتان به همراه خواهد داشت دلسرد نکند.

برای انجام نظرسنجی های خود سعی کنید از یک گروه خارج ازسازمان که بی طرف باشد کمک بگیرید،این کار در همکاری بیشتر افراد دخیل در نوآوری موثر خواهد بود.

3.نوآوری هایتان را محک بزنید وبه بهترین شکل اجرا کنید.

دانش اعتماد به نفس است وبرای صاحبان فرایندها بهبود مستمر همان اعتماد به نفس است.

وقتی با حقایق مشکلات و راه حل آنها آشنا باشید به راحتی خواهید توانست تحولات اثربخشی ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که هرتغییر وتحولی خوب نیست ،تغییری که عملکرد رابهبودنبخشد در واقع استفاده ضعیف از منابع است.همیشه قبل ازاجرای طرح نوآورانه خود از وقوع نتایج موردانتظار اطمینان حاصل کنید.

 

4. تجدید نظرهای حین اجرای فرایند را جدی بگیرید.

تیم اجرایی را تشویق کنید تا در بین هریک از مراحل اصلی فرایند مکث های کوتاهی داشته باشند تا ازآنها بازخورد بگیرید. خیلی وقتا اجراکنندگان نوآوری “بی کله ” میتازند واین اصلا خوب نیست.

افرادی که نوآوری را اجرا می کنند خیلی از اوقات با بازبینی های مهم واساسی می توانند بهبود های چشم گیری در بازدهی فرایند داشته باشند.

بهترین روش برای بازبینی واصلاح فرایند وپروژه های نوآورانه این است که یک فرد باتجربه(ترجیحا رهبر پروژه نباشد) این کار را پیش ببرد وسوالات کلیدی را مطرح کند تا جلسه بازبینی نتیجه بخش تر باشد.

5.ناسازگاری ومشکلات فرایند نوآوری را سریعا رفع کنید.

برای اینکه یک محصول جدید از مرحله ایده ذهنی به یک محصول واقعی تبدیل شود فرآیند پیچیده ای پیش رو دارد.در این فرایند تصمیم گیرنده ها وتکنسین های زیادی درگیرند که سعی همه بر این است که فرایند را در یک بازه زمانی محدود به انجام برسانند.در این شرایط طبیعی است که تعارضات زیادی بین اعضای درگیر در فرایند به وجود بیاید.

در این میان بزرگترین مشکل می تواند این باشد که مهره های اصلی درگیر در فرایند بر سرنگرش به کلیت فرایند اختلاف داشته باشند.این مشکل بهره وری وهماهنگی لازم را از بین خواهد برد و باید سریعا مدیریت شود  تا رفع گردد.

بهترین و موثرترین روش برای مدیریت این نوع اختلافات استفاده از حقایق و واقعیت هاست.سعی کنید فرایند نوآوری خود را با استفاده از معیارهای درون صنعتی ومعیارهای جهانی محک بزنید وارزیابی کنید.

نتایج این ارزیابی را به اعضای گروه ارائه کنید،نظراتشان را بشنوید وبگذارید بحث کنند،مطمئن باشید هیچ کس جرات نخواهد کرد در مقابل حقایق و واقعیت ها مقاومت کند.

مهم نیست که شما از قبل عوامل اصلی دخیل در تغییر وتحول ونوآوری را شناسایی کرده باشید. سعی کنید لحظه ای عمل کردن را یاد بگیرید وهر وقت فرصتی پیش آمد سریع از آن در جهت تحول استفاده کنید. همیشه یادتان باشد فرصت های خوب خودشان را در قالب شکایت مشتریان یا کارمندان بروز می دهند. معمولا مدیران وسایر افراد دخیل در فرایند فکر میکنند شکایت ها حمله به توانایی های شخصی وعملکرد آنهاست.

پس وقتی شکایت ها شروع می شوند باید به فکر نوآوری باشید

 

 

 

برچسب ها: تحول, نوآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *