دامپینگ و اثرات مثبت و منفی آن
26 اکتبر, 2014
روندهای بازاریابی در سال 2015
27 اکتبر, 2014
نمایش همه

آیا دیوارهای شرکت شما هم از هنر خالی است؟

شاید برای شما هم جذاب باشد اگر بشنوید که شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت، جی‌پی مورگان، موسسه مالی یو بی اس و بسیاری از 500 شرکت برتر دنیا، مجموعه‌های عظیم هنری را نگه‌داری می‌کنند و در استراتژی‌های کلان خود بندهای مشخصی برای خریداری آثار هنری و حمایت از هنرمندان در نظر گرفته‌اند و حتی دپارتمان‌های مخصوصی برای برنامه‌های هنری خود دارند و به صورت حرفه‌ای در جمع‌آوری تابلو‌ها و خریداری آثار هنری دیگر فعالیت می‌کنند.

 

بازاریابی

 

این فعالیت‌ها در کشور ما به ندرت دیده می‌شود و می‌توان گفت هنر و آثار هنری در شرکت‌ها و سازمان های خصوصی ایرانی چندان جایگاهی ندارد. هر چند سازمان‌های دولتی مثل شهرداری و میراث فرهنگی بنا به رسالت خود اقدام به خریداری آثار هنری می‌کنند اما روی کلام ما به سمت شرکت های خصوصی است که جز چند تابلوی نقاشی مورد پسند رئیس شرکت، بر دیوار اتاق‌ها و راهرو‌هایش چیزی نمیتوان یافت.

 

حال سوال اصلی اینجاست که هنر و جمع آوری آثار هنری چه اهمیتی برای یک شرکت می تواند داشته باشد؟ برای پاسخگویی به این سوال می توان به تاریخچه هنر در سازمان‌ها پرداخت که به طور رسمی از اواخر قرن 18 ام شروع شده و شرکت‌ها با خرید و نصب آثار هنری سعی در به رخ کشیدن اشرافیت و شکوه خود داشتند، بعدها در قرن نوزدهم هنر در فرایند بازاریابی و تبلیغات به کمک شرکت‌ها آمد و چون هنوز تکنولوژی‌های طراحی و چاپ پیشرفت نکرده بود هنر این نقش را به عهده گرفته بود که نمونه‌ای از آن را در طراحی پوسترهای سینمایی در ایران نیز به یاد داریم.
بعدها نقش هنر به سوی تصویرسازی برای سازمان سوق پیدا کرد و شرکت‌ها با حمایت از هنرمندان و خرید آثار آنها سعی در انجام رسالت‌های اجتماعی خود داشتند و به این ترتیب هنر کارکردی در جهت بهبود تصویر شرکت در میان جامعه داشت و فعالیت های هنری در زیر مجموعه روابط عمومی شرکت‌ها قرار می گرفت.

 

که البته این دیدگاه هنوز هم پا بر جاست و بانک یو بی اس سوئیس دلیل اصلی خود برای خرید آثار هنری را حمایت از هنرمندان معاصر بیان می کند که یک اقدام در حوزه روابط عمومی است.
اما دیدگاه غالبی‌که امروزه شرکت‌های زیادی براساس آن، اقدام به خرید و توسعه مجموعه های هنری خود می کنند، دیدگاه کارمند محور – مشتری محور و تاثیری است که هنر بر فضای کاری شرکت می‌گذارد و باور بر این است که مجموعه‌های هنری باعث بهبود کیفیت زندگی و حتی زمینه ساز آموزش‌های غیر مستقیم می‌شوند.
شرکت مایکروسافت که از سال 1987 شروع به جمع آوری و خرید آثار هنری کرده است و امروزه حدود 5000 اثر هنری را در 180 ساختمان خود در اختیار دارد. این شرکت بیشتر بر جمع آوری هنر معاصر تاکید دارد تا هنر سنتی و کلاسیک و به طور رسمی نیز اعلام شده است که هدف از نمایش این آثار ایجاد یک محیط الهام بخش برای افزایش خلاقیت و نوآوری در بین کارکنان است.
مایکروسافت حساسیت خاصی در جمع آوری این آثار به خرج می دهد چراکه معتقد است این آثار در واقع بیان کننده استاندارهایی است که مایکروسافت در نوآوری و خلاقیت قبول دارد و در حقیقت فرهنگ کاری‌اش را در قالب این آثار هنری نمایان می‌‌کند.
علاوه بر تقویت خلاقیت و نوآوری، آثار هنری کارکرد مثبت دیگری از جمله کاهش استرس، ایجاد فرصت های گفتگو و شبکه سازی بین کارمندان، ایجاد حس خوب برای مشتریان و ایجاد حس مهم بودن برای کارمندان و مشتریان را نیز با خود به همراه دارند.
البته جایگاه آثار هنری در بین شرکت‌های مختلف متفاوت است. بیشتر شرکت‌های مستقر در آمریکا به آثار هنری از دید سرمایه گذاری نگاه می‌کنند، درحالی که شرکت‌های اروپایی همیشه با هنر ارتباطی نزدیک داشته و به هنر به عنوان بخشی از زندگی عادی نگاه کرده‌اند.

 

در اینجا باید این نکته را نیز اضافه کرد که مجموعه‌های هنری شرکت علاوه بر کارکردهای فوق، به عنوان یک دارایی احتیاطی نیز محسوب می شوند، به طوری که در بحران‌های شدید مالی، معمولا آثار هنری اولین قربانیانی هستند که برای تامین مالی فروخته می‌شوند و بعید نیست که نقش ناجی شرکت را نیز بازی کنند.
امید است که شرکت های ایرانی نیز با پی بردن به اهمیت هنر در محیط کار، برنامه مدونی برای خرید و استفاده از آثار هنری در محیط کاری خود داشته باشند و هنر را دست کم نگیرند.

برچسب ها: آثار هنری, بازاریابی هنر, شرکتهای ایرانی, هنر

2 دیدگاه ها

  1. سیدحسام الدین هاشمی گفت:

    من همیشه فکر میکردم شرکتهای بزرگ آثار هنری را به عنوان یک پشتوانه مالی خریداری میکنند. اما حالا 2 دلیل دیگه این کار را فهمیدم.

  2. فریبا حسنی گفت:

    این کارهم اهمیت مدیر به خلاقیت و در واقع نوعی روانشناسی ست که حس اون شخص رونشون میده و مدت زمانیکه ارباب رجوع در اون مکان حضور داره حالت آرام و دلنشینی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *