بازاریابی محتوا
بزرگ‌ترین مشکل بازاریابی محتوا اخبار جعلی و ساختگی نیست
11 ژانویه, 2017
شگفتی
یک رویکرد استراتژیک به شگفتی و لذت
14 ژانویه, 2017
نمایش همه

چرا آموزش بهترین تاکتیک در بازاریابی است؟

آموزش

زمانی که نوبت به بررسی گزینه‌های مختلف برای انتخاب تاکتیک‌های بازاریابی می‌رسد، به‌طور کل گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد، اما همواره یکی از بهترین‌های آن‌ها سرمایه‌گذاری نه در شبکه‌های اجتماعی، بیلبورد یا وب‌سایت، بلکه در آموزش است. برخی از شرکت‌ها در دنیا از این فرصت موجود در فضای امروز بازاریابی استفاده می‌کنند تا به مشتریان در رابطه با محصولات خودشان آموزش ارائه کنند و با این کار موجب بازگشت آن‌ها و تکرار خرید آن‌ها در پی موفقیت و رضایت قبلی حاصل‌شده از خرید می‌شوند.

 

مثلاً برند سِفورا Sephora را به‌عنوان مثالی ازاین‌دست در نظر بگیرید که یک مجموعه فرانسوی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه‌کننده لوازم‌آرایشی است. زمانی که یک مشتری برای تهیه لوازم‌آرایشی وارد یکی از شعبه‌های این فروشگاه می‌شود، کارکنان این برند از برنامه‌ای با عنوان هوش رنگ استفاده می‌کنند که توسط برند پَنتُن Pantone تهیه‌شده است تا از طریق آن بخش‌های مختلف صورت مشتری در معرض تابش اشعه‌ای جهت منطبق ساختن آن با صفحه رنگ از پیش طراحی‌شده قرار بگیرد. اطلاعات حاصل از این تابش اشعه یا اسکن سایه‌ها، رنگ‌ها و محصولات مختلفی از آرایش را به مشتری نشان می‌دهد که با رنگ طبیعی صورت وی در هماهنگی قرار می‌گیرد. برند سفورا همچنین از تکنولوژی واقعیت مجازی در تعدادی از فروشگاه‌های خود استفاده می‌کند که به مشتریان اجازه می‌دهد تا محصولات مختلفی را از قبیل رژ لب و سایه گونه بدون استفاده عملی بر روی صورت خودش ببیند. این نرم‌افزار حتی امکان استفاده و آزمودن نتیجه استفاده از محصولات از داخل خانه را هم برای مشتریان فراهم می‌آورد. هر مشتری لوازم‌آرایش به‌خوبی می‌داند که پشیمانی ناشی از هزینه کردن مبلغ زیادی بر روی لوازم‌آرایشی و سپس پی بردن به عدم هماهنگی آن رنگ پوست چقدر سخت و بد است. ازاین‌رو سفورا با استفاده از این نرم‌افزار و همچنین کارکنان آموزش‌دیده درباره سایه‌های مختلف رنگ لوازم‌آرایشی به مشتریان آموزش می‌دهد و این‌گونه منجر ایجاد تجربه‌ای شاد و رضایت‌بخش برای مشتریان از خرید از این برند می‌شود.

 

11-sephora.w710.h473

 

آموزش مشتریان یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد و توسعه روابط و ایجاد وفاداری در مشتری نسبت به برند است. این روش نه‌تنها اطلاعات بسیار باارزشی را در اختیار مشتریان شما قرار می‌دهد تا به‌خوبی بدانند که چگونه باید از محصول شما استفاده کنند، بلکه روش‌های بیشتری برای استفاده از محصولات شما نسبت به اطلاعات قبلی مشتری به وی ارائه می‌کند. آموزش به مشتری در صنایع مختلف دارای ارزش قابل‌توجهی است – اگر یک مشتری محصولی را بخرد، اما نداند که چگونه باید از آن استفاده کند، این کار موجب پشیمانی و احیاناً خرید یک محصول جایگزین از رقیب شما می‌شود یا اینکه حداقل آن مشتری دیگر برای خرید محصولات دیگر هم به سراغ فروشگاه شما نمی‌آید. بااین‌وجود، اگر شما زمانی را به آموزش به مشتریان خود اختصاص دهید، آن‌ها دقیقاً با کاربرد و استفاده صحیح محصول شما آشنا شده و این‌گونه حتی احتمال تبدیل‌شدن به یک مبلغ و نماینده برای محصول شما هم وجود دارد. مشتریان همواره در پی شانس و فرصتی برای یادگیری هستند، خصوصاً محصولاتی که به آن علاقه داشته و آن‌ها را دوست دارند، به این معنا که در نوبت‌های بعدی احساس نیاز، باز هم در پی خرید و تهیه آن محصولات هستند. آموزش یک نوع سرمایه‌گذاری در پایگاه مشتریان شماست و می‌تواند منجر به پاداش‌های بسیار زیاد در قالب مشتریان راضی و علاقه‌مند به محصول و برند نوبت.

برچسب ها: آموزش, تاکتیک بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *