برندی به شیرینی عسل
1 دسامبر, 2014
بازاریابی عصبی و تاثیر آن بر تصمیم‌های خرید
2 دسامبر, 2014
نمایش همه

استفاده از دانش بازاریابی برای خدمت به بشریت

در کشورهای درحال توسعه کوکا کولا در همه‌جا یک اطلاعیه‌ی ویژه دارد. موفقیت کوکاکولا باعث می‌شود شما بایستید و فکر کنید که چگونه کوکا کولا این مکان را بدست می‌آورد؟ و اگر این امکان‌پذیر است چرا سازمان‌ها همین کار را انجام نمی‌دهند؟

مطمئنا اولین کسی نیستم که این سوال را می‌پرسم، اما فکر می‌کنم چیزهای زیادی را می‌توان از این یاد گرفت. اگر کوکاکولا روزانه 1.5 بیلیون بطری در سراسر جهان به فروش می‌رساند این به این معنی است که ما می‌توانیم چیزهای زیادی از آن یاد بگیریم.

 

green-earth-day

 

افراد خلاق و نوآور در هر زمینه‌ای وجود دارد، اگر ما بتوانیم ایده‌ها را به کارشناسان نشان دهیم و دلیل دردسترس بودن کوکاکولا در جهان را پیدا کنیم، پس از آن شاید ما بتوانیم از همان روش برای ساخت محصولات و خدمات عمومی استفاده کنیم. اگر ما بتوانیم آن را به خوبی تجزیه و تحلیل کنیم ما می‌توانیم به زندگی مردم کمک کنیم.

ما می‌توانیم سه استراتژی از کوکاکولا یاد بگیریم:

1) جمع‌آوری اطلاعات در زمان واقعی و استفاده فوری از بازخورد آن و پیاده‌سازی آن‌ها بر روی محصولات.

کوکاکولا دارای سیاست‌های روشنی است. آن‌ها بازخوردها، انتقادات و پیشنهادات را دریافت می‌کنند و زمانی که موضوعی را کشف کردند، آن را در خدمات و محصولات خود اعمال می‌کنند.

 

2) ایجاد کارآفرینی محلی.

آن‌ها در بهره‌برداری از استعداد کارآفرینی محلی موفق بوده‌اند. کوکاکولا از سال 1982 در نامبیا وجود داشته است، اما گاهی اوقات محصول به اندازه کافی در بازار محلی موجود نبود. اما کوکاکولا متوجه شد که مردم محلی خرید بیشتری از مکان‌های دوردست انجام می‌دهند، بنابراین در سال 1990 آن‌ها تصمیم به آموزش مردم محلی برای توزیع محصولات گرفتند. این مردم از دوچرخه برای فروش محصولات خود استفاده می‌کردند. در حال حاضر 3000 مرکز در آفریقا به وجود آمده است که 15000 کارمند دارد. در تانزیا و اوگاندا حدود 90 درصد از مغازه‌ها نوشابه کوکاکولا را به فروش می‌رسانند.

دولت اتیوپی متوجه شد که بسیاری از مردم دور از درمانگاه زندگی می‌کنند، آن‌ها برای رفتن به نزدیک‌ترین کلینیک بیش از یک روز وقت لازم دارند که در مواقع ضروری واقعا شرایط سختی را به وجود خواهد آورد. آن‌ها حدود 35000 کارمند محلی را آموزش دادند تا از مردم مراقبت کنند. استفاده از این استعدادهای محلی باعث افزایش بهره‌وری شد به‌طوری که به جای یک کارمند برای 300000 نفر این نسبت به یک کارمند برای 2500 نفر کاهش پیدا کرد.

اکنون ما در نظر می‌گیریم چگونه می‌توانیم این تغییرات مثبت را در زندگی مردم به ارمغان بیاوریم. در اتیوپی 2000-20008 میزان مرگ‌ومیر کودکان 25 درصد کاهش پیدا کرد و در حال حاضر 100000 کودک سالم به دلیل ایجاد شرایط بهتر زندگی می‌کنند.

 

3) آن‌ها تبلیغات و بازاریابی باورنکردنی انجام می‌دهند.

عامل سوم موفقیت کوکاکولا بازاریابی است اما رازهای بازاریابی کوکاکولا چیست؟ آن‌ها یک هدف خاص دارند و آن هدف تطبیق محصولات با شیوه‌ی زندگی است. درست است که کوکاکولا یک شرکت جهانی است اما آن‌ها براساس حساسیت‌های محلی عمل می‌کنند. شعار جهانی آن‌ها شادی عمومی است به عنوان مثال شادی در آمریکای لاتین به زندگی خانوادگی و در آفریقای جنوبی با احترام اجتماعی مرتبط است. اگر ما بتوانیم در هر یک از بخش‌ها از افراد خلاق یاد بگیریم و خلاقیت به خرج دهیم و  از دانش بازاریابی برای خدمت به بشریت استفاده کنیم آینده‌ی شادی را پیش‌رو خواهیم داشت.

 

منبع: amust.com.au

برچسب ها: خدمت به بشریت, دانش بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *