توسعه محصول
توسعه محصول جدید برای بقاء برند در بازار ضروری است
2 دسامبر, 2016
استراتژی خروج
استراتژی خروج برای کسب‌وکار شما – بخش اول
4 دسامبر, 2016
نمایش همه

تحلیل SWOT از برند کوکاکولا – بخش اول

تحلیل swot

پیش از این انتشار مطالب مختلفی در رابطه با تحلیل و ممیزی برندهای مختلف در محیط داخلی و خارجی را برای شما منتشر کرده بودیم، در این مطلب در ادامه این سلسله از مطالب مطلبی در رابطه با تحلیل SWOT از برند کوکاکولا را تهیه کرده ام که امیدوارم اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد. کوکاکولا برندی است که در همه‌جا از خانه‌ها گرفته تا مغازه‌ها، هتل‌ها، دفاتر و … یافت می‌شوند، به شکلی که شاید فقط لازم باشد نام آن را بر زبان بیاورید. این برند در سبد محصول خود مجموعه گسترده‌ای از محصولات را در اختیار دارد.

 

نقاط قوت قابل‌توجه در تحلیل SWOT برند کوکاکولا

1- ارزش ویژه برند: موسسه اینتر برند در سال 2011 جایزه بالاترین ارزش ویژه برند را به برند کوکاکولا داد (علیرغم اینکه این برند در سال جاری این مقام را ازدست‌داده و در جایگاه سوم قرارگرفته است). برند کوکاکولا با حضور گسترده جهانی و هویت ویژه برند مطمئناً یکی از پرهزینه‌ترین برندها جهانی با بالاترین ارزش برند است.

2- ارزیابی شرکت: کوکاکولا به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین شرکت‌ها در دنیا در حال حاضر چیزی در حدود 73.1 میلیارد دلار ارزش دارد. این مبلغ و این ارزشیابی شرکت شامل مواردی از قبیل ارزش برند، کارخانه‌های متعدد و دارایی‌های آن‌ها در سراسر جهان و مجموعه هزینه و سود عملیات این شرکت می‌شود.

3- حضور گسترده جهانی: کوکاکولا در بیش از 200 کشور مختلف در سراسر جهان حضور دارد و شانس دیده شدن آن در هر یک از فروشگاه‌های هر کشوری که به آن سفر کنید وجود دارد.

4- بزرگ‌ترین سهم بازار: به‌طورکلی در این صنعت دو رقیب بزرگ وجود دارند: 1- کوکاکولا و 2- پپسی. از بین این دو کوکاکولا برنده بلامنازع بوده و مطمئناً دارای سهم بیشتری از بازار نوشیدنی در سراسر دنیا را برای خود دارد و از بین تمام نوشیدنی‌های تولید این شرکت نوشیدنی‌هایی از قبیل Coke، Thums up، Sprite، Diet Coke، Fanta و Limca بیشترین سهم در موفقیت این شرکت داشته‌اند.

 

SWOT

 

5- استراتژی‌های بازاریابی فوق‌العاده: کوکاکولا برخلاف رقیب دیرینه خود پپسی، همواره در پی نفوذ کردن به درون قلب مشتریان خودش است. درحالی‌که هدف پپسی همواره در حال تغییر کردن است و همواره چشم به‌سوی جمعیت جوان‌ترها دارد، کوکاکولا مخاطبین از هر رده سنی را مخاطب محصولات خودش قرار می‌دهد و البته در تبلیغات خودش از افراد مشهور و ستاره موردپسند و تائید گروه‌های سنی و فکری مختلف استفاده می‌کند.

6- وفاداری مشتری: با داشتن چنین محصولات قدرتمندی، طبیعی است که شرکت کوکاکولا دارای مشتریان وفادار بسیار زیادی باشد. محصولاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، از قبیل Coke و Fanta دارای طرفداران بسیار زیادی در بازار است. عموماً مردم در کشورهای مختلف هم این نوشیدنی‌ها را نسبت به دیگر نوشیدنی‌های بدون الکل ترجیح می‌دهند، چراکه طعم این نوشیدنی‌ها به‌گونه‌ای است که یافتن جایگزین برای آن‌ها توسط مشتری بسیار دشوار است.

7- شبکه توزیع: شرکت کوکاکولا به دلیل وجود تقاضای بسیار زیاد در بازار برای محصولاتش، دارای وسیع‌ترین شبکه توزیع در سراسر دنیاست. از طرف دیگر، به دلیل برخورداری از این شبکه توزیع موفق، این شرکت موفق به داشتن حضور بسیار زیاد و قوی در سراسر دنیا شده است.

 

نقاط ضعف قابل‌توجه در تحلیل SWOT برند کوکاکولا

1- رقابت با پپسی: پپسی عموماً همانند خاری در چشم برند کوکاکولا در بازار نوشیدنی عمل کرده و می‌کند. بطوریکه اگر به دلیل حضور پپسی در بازار نبود، کوکاکولا خیلی راحت می‌توانست نقش رهبری را در بازار نوشیدنی‌ها در سراسر جهان بازی کند. رقابت در بین این دو برند بسیار شدید است و به‌هیچ‌وجه احتمال عقب کشیدن پپسی در برابر کوکاکولا نیز داده نمی‌شود.

 

SWOT

 

2- تنوع کم در سبد محصول: درحالی‌که شرکت پپسی با یک اقدام هوشمندانه اقدام به تنوع‌بخشی سبد محصولات خودش و ورود به حوزه تنقلات با ارائه محصولاتی از قبیل Lays و Kurkure کرده است، کوکاکولا در این حوزه هیچ فعالیتی از خود نشان نداده است. حضور در این بخش از بازار جریان درآمدی جدیدی را برای شرکت پپسی ایجاد کرده است که طبیعتاً اگر کوکاکولا هم در این عرصه خودش را نشان می‌داد، از این فرصت درآمدی بهره می‌برد.

3- عدم حضور نوشیدنی‌های سالم در سبد محصول شرکت: اگر اخبار را دنبال کنید، به‌راحتی می‌توانید شوید که چاقی مسئله‌ای است که امروزه مشکل بزرگی است که گریبان گیر بسیاری از افراد شده است. امروزه فضای کسب‌وکار در حال تغییر کردن است و مردم هم در حال لحاظ کردن معیارهایی در زندگی و رفتار خودشان هستند که با استفاده از آن‌ها اطمینان پیدا کنند که از مشکل چاقی رنج نمی‌برند. نوشیدنی‌های گازدار یکی از دلایل اصلی مصرف چربی به شمار رفته و کوکاکولا هم بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی‌های گازدار در جهان است. نتیجه اینکه مصرف نوشیدنی‌های گازدار در کشورهای توسعه‌یافته با تغییر تمایل مردم به استفاده از رژیم‌های غذایی سالم‌تر ممکن است به‌مرورزمان کاهش پیدا کند.

4- مدیریت آب: کوکاکولا درگذشته در رابطه مسائل مدیریت آب توسط این شرکت مورد انتقادهای بسیار زیادی قرارگرفته است. گروه‌های مختلف پرونده‌های قضایی و شکایت مختلفی را به دلیل مصرف بیش‌ازحد آب توسط این شرکت حتی در مناطق کم آب باز کرده‌اند. در همین فاصله زمانی، مردم این شرکت را به دلیل مخلوط کردن انواع مختلف آفت‌کش‌ها در آب به‌منظور حذف آلوده‌کننده‌ها موردانتقاد قرار داده‌اند. بنابراین این برند نیاز به مدیریت آب برای تبدیل‌شدن به یک شرکت و برند بهتر دارد.

ادامه دارد . . .

برچسب ها: swot, تحلیل, کوکاکولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *