کسب‌وکارهای کوچک و اشتباهات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی – بخش دوم

محمدعلی کلی و درس‌هایی در حوزه بازاریابی و روابط عمومی
12 ژوئن, 2016
برندسازی
برندسازی موجب کاهش هزینه‌های بازاریابی و طراحی می‌شود
14 ژوئن, 2016
نمایش همه

کسب‌وکارهای کوچک و اشتباهات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی – بخش دوم

شبکه‌های اجتماعی

در بخش اول از این مطلب ضمن اشاره بسیار کوتاه به چگونگی روند شکل‌گیری و اهمیت پیدا کردن استفاده از شبکه‌های اجتماعی در امر بازاریابی و تبلیغات و فروش کسب‌وکارهای کوچک به دو اشتباه در این رابطه اشاره کردم که در ادامه این مطلب بدون مقدمه به 3 اشتباه دیگر از دست اشاره می‌کنم و توضیحاتی پیرامون آن می‌دهم:

 

اشتباه شماره 3: مخاطب نداشتن

این در نوع خودش مشکل بسیار بزرگی است. مردم فکر می‌کنند شبکه‌های اجتماعی شبیه میدان بزرگی از رؤیاها و آرزوها است و اگر شما محتوایی را تهیه‌کرده و در آن منتشر کنید، خیلی زود به نتیجه مطلوب می‌رسید. اما درواقع این‌طور نیست و این روند بجای بهتر شدن به سمت بدتر شدن پیش می‌رود و دلیل آن‌هم فقط وجود رقابت بسیار زیاد در این حوزه است. در حال حاضر فیس‌بوک از شما می‌خواهد برای ترویج و ترفیع محتوایی که در این شبکه‌ها منتشر می‌کنید، هزینه‌ای را در نظر گرفته و به وی پرداخت کنید تا محتوای شمارا به همه افراد حاضر در لیست دوستان یا دنبال کنندگان شما نشان دهد. بنابراین، دوره دریافت خدمات رایگان از این بخش دیگر عملاً تمام‌شده است و داستان موفقیت کسب‌وکارهای دیگر که زودتر از شما وارد این عرصه شده‌اند دیگر امروز تکرار نمی‌شوند.

 

بنابراین از روز اول شروع به اجرا برنامه شبکه‌های اجتماعی هدف اولیه شما باید کسب مخاطب باشد. چراکه اگر کسی به صحبت‌های شما گوش ندهد و عملاً توجهی به آن نداشته باشد، تمام تلاش‌های شما در این عرصه بی‌نتیجه باقی‌مانده و هیچ سودی ندارد. برای همین در این حوزه بیشتر تأکید بر انجام کارهایی است که با شخص به شخص مخاطبین ارتباط برقرار می‌کند، مثل فقط انتشار کوپن‌های تخفیف و . . .، چراکه توجه کنید اگر با مخاطبین خود ارتباط دوستانه‌ای نداشته باشید، به نظرات و سؤالات و انتقادات آن‌ها پاسخ ندهید و به‌طورکلی ارتباط منطقی و در حد شخصی (شخص با برند شما) برقرار نکنید، آن‌ها ممکن است محتوا شمارا ببینید، ولی لزوماً آن را به اشتراک نمی‌گذارند و به رشد و بهتر دیده شدن آن‌هم اصلاً کمکی نمی‌کنند.

 

شبکه‌های اجتماعی

 

اما اگر با آن‌ها ارتباط برقرار کردید و احساس خوبی از این ارتباط به آن‌ها انتقال دادید، مطمئناً آن‌ها هم این احساس را به شما انتقال می‌دهند و برای باقی ماندن اثر این احساس محتوای منتشرشده شمارا برای دوستان خودشان به اشتراک می‌گذارند.

 

اشتباه شماره 4: عدم سازگاری و ثابت‌قدم بودن

زمانی که برنامه خودتان را در این مسیر آغاز کردید، ثابت‌قدم باقی ماندن بسیار اهمیت دارد و از نکات بسیار مهم در این رابطه در نظر گرفته می‌شود. هرچند که این موضوع در تمامی حوزه‌های بازاریابی و تبلیغات دارای اهمیت هست، اما توجه به آن در حوزه شبکه‌های اجتماعی از اهمیتی دوچندان برخوردار است. البته ادامه دادن این کار و همچنین شدت انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی مقوله‌ای است که خیلی با برنامه و استراتژی و باید دنبال شود، چراکه اگر تعادل را در آن در نظر نگیریم و مثلاً بیش از بیش‌ازحد به انتشار محتوا در این شبکه‌ها اقدام کنیم، درنهایت این رفتار ما موجب دل‌زده شدن مخاطب شده و وی به دلیل انتشار هرزنامه از دنبال کردن کانال‌های ارتباطی ما سرباز می‌زند.

 

اما زمانی که این روند را شروع کردیم، باید سرعت انجام کار خودمان را حفظ کنیم. مثلاً نمی‌توانیم فقط در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این کار را انجام داده و دیگر روزهای هفته آن را فراموش کنیم. در این صورت نه‌تنها از طرف الگوریتم‌های تعریف‌شده برای شبکه‌های اجتماعی ضربه سختی می‌خوریم (فعالیت کمتر موجب کمتر دیده شدن توسط مخاطبین می‌شود) بلکه این موضوع مثلاً ممکن است باعث شود که مشتریان ما تنها در روزهای خاصی اقدام به خرید از ما از کنند. درحالی‌که برای جلب‌توجه این دسته از افراد شما همواره باید در برابر دید آن‌ها قرار داشته باشید.

 

اشتباه شماره 5: تصور اینکه فیس‌بوک یک استراتژی رسانه‌های اجتماعی است

فیس‌بوک به‌تنهایی یک استراتژی برای شبکه‌های اجتماعی به‌حساب نمی‌آید. شاید بگویید فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی موجود است؛ بله، شکی در بزرگ‌ترین بودن آن نیست، اما تنهای شبکه اجتماعی موجود نیست و طبیعی است که شما باید در هرجایی که مشتریان شما در آن حضور دارند، هم حضوری پررنگ داشته باشید. بنابراین بسته به نوع کسب‌وکار شما، ما سه نوع شبکه اجتماعی بسیار بزرگ را به شما توصیه می‌کنیم که عبارت‌اند از فیس‌بوک، توییتر و لینکداین. البته درست که ازاین‌بین مورد سوم خیلی بیشتر جنبه صنعتی و مرتبط با کسب‌وکارهای مختلف دارد، بنابراین می‌توان گفت که مثلاً در مثل فروش ماست که در بخش قبلی از این مطلب به آن اشاره کردم، ما باید بیشتر بر روی شبکه‌هایی مثل پینترست و اینستاگرام تمرکز داشته باشیم. مثلاً در پینترست می‌توانیم دستورهای غذایی را برای آن‌ها به اشتراک بگذاریم و در اینستاگرام بیشتر ضمن ارائه تصاویری زیبا از محصولات آن‌ها را به اشتراک‌گذاری تصاویری از ماست‌های سرو شده از برند ما بر روی سفره خودشان تشویق کنیم.

 

اما درس اصلی از این بخش مطلب امروز اشاره به عدم تکیه‌بر تنها یک شبکه فیس‌بوک است و با توجه به نوع فعالیت‌های خودمان از بین شبکه‌های مختلف فیس‌بوک، توییتر، گوگل پلاس، یوتیوب و پینترست و … چند مورد انتخاب کرده و فعالیت‌های خودمان را بر روی آن متمرکز کنیم.

 

و البته مهم‌تر از همه فراموش نکنید که همه این شبکه‌ها را از طریق وب‌سایت خودتان به یکدیگر مرتبط سازید و همه را بر وب‌سایت خودتان به مخاطبین خود معرفی کنید. توجه داشته باشید که شما هیچ‌یک از این شبکه‌ها را کنترل نمی‌کنید و هر یک از این شبکه‌ها ممکن است در میزان معروفیت خودشان در طی زمان با میزانی از کاهش یا افزایش روبرو شوند. به عبارتی باید این شبکه‌ها را به‌عنوان یک‌روند و یک فرصت برای امروز درک کرده و از آن‌ها برای هدایت مخاطبین به وب‌سایت خودتان استفاده کنید و در آنجا از آن‌ها بخواهید که کاری را انجام دهند، ثبت‌نام کنند، خرید کنند، مطالعه کنند یا  . . . .

برچسب ها: آموزش شبکه‌های اجتماعی, شبکه‌های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *